TOKİ Afrika'ya Açılıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Fildişi Sahili ile imzaladığı anlaşma çerçevesinde, TOKİ’nin konut üretim tecrübelerini zamanla tüm Afrika Kıtası’na taşıyacaklarını açıkladı.

TOKİ Afrika'ya Açılıyor!
12.07.2019 - Cuma

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fildişi Sahili Cumhuriyeti İnşaat, Konut ve Şehircilik Bakanlığı arasında konut alanında işbirliği yapılmasına dair mutabakat zaptı" imzalandığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlıkta düzenlenen imza töreninde konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kurum, iki taraf arasında imzalanan mutabakat zaptı ile Fildişi Sahili ve Türkiye arasında toplu konut planlanması konusunda iş birliği yapılacağını belirtti. Ayrıca Fildişi Sahili Cumhuriyeti ile sosyal konut projeleri için de uygun finansman modellerinin hazırlanması çerçevesinde bilgi ve tecrübelerin paylaşılacağını ifade etti.

Türkiye ve Fildişi Sahili arasında siyasi, çevre ve şehircilik alanında yapılanlar ve yapılmak istenenleri paylaştıklarını belirten Kurum, ekonomik ve sosyal alanda da ilişkilerin geliştirilmesi için adımlar atılacağını ifade ederek, şunları söyledi;

"Bugün imzaladığımız mutabakat zaptı çerçevesinde, TOKİ Başkanlığımızın konut üretimi konusundaki tecrübe ve bilgi birikimi, Fildişi Sahili başta olmak üzere bütün Afrika kıtasına taşırmış oluyor. Bu anlaşmayla Fildişi Sahili'nde TOKİ benzeri bir kuruluşun kurulmasına öncülük etmiş oluyoruz. Bu bağlamda, TOKİ Başkanlığımızın yurt içinde olduğu kadar yurt dışına da götürdüğü hizmetlerin, öneminin altını çizerek vurgulamak istiyorum. Uyguladığımız konut modelleri pek çok ülke tarafından ilgiyle takip ediliyor. Bugüne kadar TOKİ ile yaklaşık 840 bin bağımsız bölüm ürettik, bunun yanında da 15 bin sosyal donatıları içinde barındıran projeleri inşa ettik. Şimdi ülkemizdeki 440 bin müteahhit ile yine inşaat malzemesi sektörünü ilgilendiren 250'ye yakın sektörümüzle de yurt dışında bu bilgimizi, becerimizi diğer ülkelerle paylaşmak istiyoruz."

“Türkiye Afrika’ya Açılacak”

Fildişi Sahili İnşaat, Konut ve Şehircilik Bakanı Bruno Kone, Türkiye'deki işletmelerin Fildişi'ne gittiğinde sadece Fildişi pazarıyla sınırla kalmayacağını belirterek TOKİ'nin bir süredir kendileri için model ürettiğini açıkladı. Şunları ekledi;  

"Bizim ülkemiz, Batı Afrika Ekonomik İşbirliği Örgütüne üye olan bütün ülkelere de giriş kapısı teşkil ediyor. Türk işletmeler bizim ülkemize gelecek olursa, toplamda 300 milyonluk bir nüfusa, böyle bir pazara da erişebilmiş olacaklar. Türkiye ve Fildişi bakanlarının bugün imzaladığı anlaşmayla beraber iki ülkenin ticari hacminin 1 milyar dolara çıkarılması hedefi yönünde çorbada tuzumuz olmuş olacak."

Fırsat Projeleri

Sinpaş Marina Ankara

ANKARA / ÇANKAYA

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Nef Bahçelievler

İSTANBUL / BAHÇELİEVLER

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Siz Çok Kazanın Diye...

Siz Çok Kazanın Diye...

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Nef 36 Basınekspres

İSTANBUL / BAĞCILAR

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!