Temmuz Kira Artış Oranı Açıklandı!

Kiracılara yapılacak olan 2019 Temmuz ayı zam oranı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. İşte yeni kira zam oranı...

Temmuz Kira Artış Oranı Açıklandı!
03.07.2019 - Çarşamba

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre 2019 Temmuz ayında kiracılara ne kadar zam yapılacağı belli oldu. Yeni ekonomi paketi kapsamında bu yıl uygulanacak kira zamlarının miktarı tüm kiracıları ilgilendiriyor. Ev ya da iş yeri kiralamalarında her kira sözleşmesi yenilemesinde uygulanan kira zammında her yıl TEFE/TÜFE oranları baz alınıyor. 

Bu yılın TEFE TÜFE Temmuz kira artışı hesaplaması ve uygulanan kira zamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan verilere göre belli oldu ve Üretici ve Tüketici Fiyat Endekslerini sitesinde yayınlandı. Verilere göre Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %0,03 oranında yükseldi. TÜFE'de bu şekilde on iki aylık ortalamalara göre %19,88 artış meydana gelmiş oldu. Yaşanan bu artışın sonucunda ev sahipleri kiracılarına Temmuz ayında en fazla 19,88 oranın zam yapabilecek.

Kira Artışında TÜFE Baz Alınıyor

Geçtiğimiz eylül ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı açıklanmıştı. Açıklanan yeni ekonomi paketi kapsamında kiralara uygulanacak zam oranları artık üretici fiyat endeksi oranlarına göre yapılmıyor. Kiralara yapılacak zam oranında belirleyici unsur tüketici fiyat endeksi yani TÜFE olacak. 

Örnek üzerinden gidecek olursak; mevcut kira bedeliniz 1000 TL ise uygulanan 19.91’lik kira artışı sonrası ödeyeceğiniz yeni kira bedeli 1.199 lira olacaktır.

Emlak Editörü
Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.

Fırsat Projeleri

Evora Denizli

DENİZLİ / BABADAĞ

Evora Denizli'de

Evora Denizli'de "0" Peşinatla Ev Sahibi Olun

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'den Yeni Yeni Fırsatı!

AND Pastel'den Yeni Yeni Fırsatı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Sinpaş Finans Şehir'de Az Katlı Çok Farklı Yaşam...

Sinpaş Finans Şehir'de Az Katlı Çok Farklı Yaşam...

Evora İstanbul

İSTANBUL / TUZLA

Hayallerinize Kavuşma Zamanı

Hayallerinize Kavuşma Zamanı

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası