Temellük Nedir?

Temellük kelimesi son dönemde oldukça fazla merak edilen bir kelime haline geldi. Bu yazımızda temellük kelimesinin emlak ve gayrimenkul sektöründe ne anlama geldiğine açıklık getireceğiz.

Temellük Nedir?
17.05.2018 - Perşembe

Temellük kelimesi dilimize Osmanlıca'dan geçen bir kelimedir. Temellük kelimesinin anlamı bir eşyayı, nesneyi, evi, arsayı ya da tarlayı sahiplenme anlamına gelir. Halk arasında üzerine geçirme zimmetine alma anlamına da gelen temellük kelimesi emlak ve gayrimenkul sektöründe de sıkça kullanılır.

Temellük Nedir?

Temellük kelimesi emlak ve gayrimenkul sektöründe de yoğun şekilde kullanılan bir kelimedir. Temellük yukarıdaki anlamları içerdiği gibi alacaklı konumunda bulunan kişilerin borçlu kişilerden herhangi bir taşınmazı devir alma anlamında da kullanılır. 

Temellük hakkının doğması için yazılı olarak sözleşme yapmak gerekmektedir. Ayrıca temellük yapılacak olan taşınmazın yasaklı bir nesne ya da mal olmaması şartı aranır. Yasaklı mallar 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Kanununun 12. maddesinde şu şekilde açıklanır;

Kiracı, mukavelede hilafına sarahat olmadıkça, kiralanan yeri kısmen veya tamamen başkasına kiralayamaz yahut istifade hakkını veya mukavelesini başkasına devredemez veyahut kendisi gayrimenkulü bırakmış olduğu halde hiç bir sebeple bu yeri kısmen veya tamamen başkalarına işgal ettiremez.

Kira akdinin esas gayesi itibariyle başkalarına kiralanması lazım ve mütat olan (Otel, pansiyon, talebe yurdu ve benzerleri) gayrimenkuller bütün gayrimenkulün devri veya kiralanması hali müstesna olmak üzere yukardaki fıkra hükmüne tabi değildir.

Bu maddenin birinci fıkrası hükmüne riayet etmeyerek bir gayrimenkule kiracı veya devir alan sıfatiyle girenler veya bu gayrimenkulü işgal edenler hakkında hiç bir ihtara hacet kalmaksızın sulh mahkemelerinde tahliye davası açılabilir.

Fırsat Projeleri

Strada Bahçeşehir

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Strada Bahçeşehir'den Cazip Fiyat Fırsatı!

Strada Bahçeşehir'den Cazip Fiyat Fırsatı!

Skyland İstanbul

İSTANBUL / ŞİŞLİ

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

Uplife Kadıköy

İSTANBUL / KADIKÖY

Uplife Kadıköy'de %25 İndirim Avantajı

Uplife Kadıköy'de %25 İndirim Avantajı

Nef Bahçelievler

İSTANBUL / BAHÇELİEVLER

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Validebağ Konakları

İSTANBUL / ÜSKÜDAR

Şehrin Merkezinde Konak Yaşamı

Şehrin Merkezinde Konak Yaşamı

Yücelpark

İSTANBUL / KARTAL

Yücelpark'ta %25 İndirim Avantajı

Yücelpark'ta %25 İndirim Avantajı