Tefe Tüfe Nedir?

Her ay TÜİK tarafından açıklanan TEFE-TÜFE nedir? Hangi hesaplamalarda kullanılır?

Tefe Tüfe Nedir?
11.08.2017 - Cuma

Her ay TÜİK tarafından açıklanan TEFE-TÜFE nedir? Hangi hesaplamalarda kullanılır?

Konut ve işyeri kira artış hesaplamalarında kullanılan TEFE-TÜFE oranları her ay TÜİK tarafından açıklanır. Toptan Eşya Fiyat Endeksi'nin kısaltması TEFE; Tüketici Fiyat Endeksi'nin ise TÜFE'dir.

TEFE, toptan satılan eşyalardaki fiyatların artışını ölçen endeks olarak belirtilir. TÜFE ise belirli bir dönemde satın alınan ürün ya da hizmetin fiyatının başka bir dönemde olan fiyatıyla karşılaştırma yapabilmemizi sağlayan bir ölçme sistemidir. Enflasyonu ölçmek için kullanılan sistemde TÜFE, kullanılan tüm mal ve hizmetleri kapsar. TEFE ve TÜFE verileri her ay Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanır.

TEFE İLE TÜFE ARASINDAKİ FARK NEDİR?

TEFE-TÜFE kalıplaşmış sözcükler olarak kullanılsa da birbirinden farklı anlamlar içermektedir. Tefe fiyat artışlarının arz yani maliyet cephesini gösterirken Tüfe ise fiyat artışlarının talep yönünü gösterir. TÜFE direk olarak tüketicinin eline geçen malların fiyatını ölçerken, TEFE ise hammadde ve yarı mamullerin de fiyatını ölçüyor. Yani Tefe’nin kapsamı Tüfe’ye göre daha geniştir.

TÜFE ORANLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANDI

TÜFE’de 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,27 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,89, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,90 ve on iki aylık ortalamalara göre %9,36 artış gerçekleşti.

Fırsat Projeleri