Tapu Ve İmar Kanunları Değişiyor!

Riskli binaların yıkımı ve yurtdışındaki vatandaşların tapu işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerden oluşan kanun teklifi kabul edildi. 

Tapu Ve İmar Kanunları Değişiyor!
28.06.2019 - Cuma

Metruk binaların yıkımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilendirilmesi ve yurtdışıda ikamet eden vatandaşların tapu işlemlerini bulundukları yerden yapabilmeleri için gereken düzenlemeleri içeren kanun teklifi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edildi. 

Komisyon Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek, söz konusu teklifin rant ve talan düşüncesi ile hazırlandığı iddialarına karşılık olarak, teklifi hazırlayan AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz’a söz verdi.

Rant Yok, İmara Açma Yok!

Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde değerlendirmelerde bulunan AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, şunları aktardı: "Kesinlikle bir rant oluşturma, herhangi bir şekilde bir tarım alanının, koruma kapsamında olan bir alanın imara açılması veya imarla bunların baskı altına alınması gibi bir düzenleme yasada yok. Olmadığı gibi, tam da aksi yönde tarım arazileri üzerinde olabilecek baskıları kaldıran, özellikle köy yerleşim alanlarının genişlemelerinin bile tarımsal izin kapsamına alındığı temel maddeler var." dedi.

Minsolmaz, bu teklif kapsamında yapı yoğunluklarını artırma ve imar değişikliklerine ilişkin bir hükmün de yer almadığı belirterek, mevzuat kapsamında bürokrasinin hafifletilmesinden kentsel dönüşüm mevzuatına kadar vatandaşı rahatlatacak birçok maddenin de kamu yararına olduğunu belirtti. Konu ile ilgili yapılan toplantıda mevzuata bazı yeni maddeler eklenirken, bazı maddelerde de değişiklik yapıldı.

Emlak Editörü
Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.

Fırsat Projeleri

Evora Denizli

DENİZLİ / BABADAĞ

Evora Denizli'de

Evora Denizli'de "0" Peşinatla Ev Sahibi Olun

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'den Yeni Yeni Fırsatı!

AND Pastel'den Yeni Yeni Fırsatı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Sinpaş Finans Şehir'de Az Katlı Çok Farklı Yaşam...

Sinpaş Finans Şehir'de Az Katlı Çok Farklı Yaşam...

Evora İstanbul

İSTANBUL / TUZLA

Hayallerinize Kavuşma Zamanı

Hayallerinize Kavuşma Zamanı

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası