Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Satışlarımızı İkiye Katladık

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konut sektöründe işlerin yavaşladığı ve ya iyi gitmediği şeklindeki açıklamalara karşı "SUR Yapı olarak biz hem işimizi ikiye katladık hem satışlarımızı ikiye katladık" açıklamasında bulundu. 

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Satışlarımızı İkiye Katladık
19.11.2017 - Pazar

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konut sektöründe işlerin yavaşladığı ve ya iyi gitmediği şeklindeki açıklamalara karşı "SUR Yapı olarak biz hem işimizi ikiye katladık hem satışlarımızı ikiye katladık" açıklamasında bulundu. 

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, gazeteci Mehmet Canıtatlı'ya çarpıcı açıklamalarda bulundu. SUR Yapı olarak belirledikleri hedeflerede ulaştıklarını kaydeden Altan Elmas, "Geçen yıl biz 6 ya da 7 proje yürütüyorken, bugün şuan 17 proje yürütüyoruz" dedi. Firmalarının 10. ay itibarıyla geçen senenin tam iki katı konut satışı yaptıklarını belirten  Altan Elmas "Ciromuzda geçen senenin tam iki katına çıktı. Adet olarak da satışlarımız öyle. Elimizdeki ürettiğimiz ürün de geçen yılın iki katı" dedi.

ANTALYA'YA YENİ BİR ATAŞEHİR
Sur Yapı'nın Antalya'da başlattığı kentsel dönüşüm projesi hakkında da bilgi veren Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, şunları söyledi: "Antalya'da gerçekleştirmeye başladığımız kentsel dönüşüm dünya çapında bir proje. Tek seferde bir milyon 300 bin metrekareye alıp, temizleyip dönüştürdükleri bir ölçek yok. Burada 8 milyar liralık bir şehir kuracağız. 5 bin kişi istihdam edilecek. 1 milyar TL'lik işlem hacmi gerçekleşmiş olacak. Biz de SUR Yapı olarak ciromuzu 1 milyar liralık artırmış olacağız."

Antalya'daki dev kentsel dönüşüm projesinin  8 yıl içerisinde bunu tamamlanacağını ifade eden Altan Elmas, "Biz, işin içerisine şubat ayında belediyenin açtığı ihaleyle girdik. Orada 20 bine yakın birim olacak. Bunun içerisinde ağırlıklı olarak konutlar, homeofisler, ofisler, dükkânlar, ticari alanlar, okullar, hastaneler, burası aslında bir şehir projesi. 70 bin nüfuslu şehir kuruyoruz. 8 yıl içerisinde bunu tamamlamayı düşünüyoruz. Biz, iki yıl içerisinde hak sahiplerinin projelerini teslim edeceğiz. Proje bittiğinde 5 bin 73 hak sahibine konut vermiş olacağız" dedi.

METREKARESİ 3 BİN TL
Antalya'daki proje için "Ataşehir kuruyoruz" diyen Altan Elmas,şöyle devam etti: "Dev projede satışlara kasım sonuna kadar başlamayı planlıyoruz. Satış ofisimiz hazırlanıyor.Bu proje tüm topluma hitap edecek, dolayısı ile her gelir grubuna uygun bir proje üretmiş olacağız. Başlangıçta 3 bin TL/metrekare gibi bir fiyatla çıkıyoruz. Konsepte göre fiyatlar farklılaşacak. Biz aslında buraya bir Ataşehir kuruyoruz."

İSTANBUL'DA SORUN YOK
İstanbul'dai konut satışlarını da değerlendiren Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, "Konut satışlarında TÜİK rakamlarına baktığımızda, geçen yılın ilk 9 ayına göre % 7,5'luk bir artış var. Bazıları 'İstanbul'da sorun var' diyor… İstanbul'da sorun yok! İstanbul'da sadece artış oranı daha düşük. Bu da bir miktar doymuşluktan olabilir. Ondan da ötesi İstanbul'da çok büyük bir rekabet var. Bu kadar rekabetin olduğu bir pazar şartlarında elbette malını satamayanlar, malını satamadığı için de işini yavaşlatanlar olacaktır. Nihayetinde bu bir yarış bu her zaman yaşanan bir şey…" açıklamasında bulundu.

KİRA GELİRLERİ DE HESAP EDİLMELİ
Konut getirilerini hesap ederken, kimsenin kirayı dikkate almadığını belirten Altan Elmas, "Herkes bu iş 'Çok kârlı' diyerek sektöre daldığı için özellikle bütün bunlar İstanbul'da toplandığı için, kimse 'Anadolu'ya gideyim orada konut yapayım' düşüncesinde değil. Dolayısıyla İstanbul'da o rekabetin getirdiği bir tabloyla karşı karşıyayız. Rakamlar ülke ortalamasının altında olsa da artış var, eksilme düşme yok. O %n analizleri doğru yapmak lazım. Konut getirilerini hesap ederken, kimse kirayı dikkate almıyor. Sadece konut fiyat artışını dikkate alıyor. İyi de konutun kira getirisi de var. Yıllık zaten % 5... Yani 20 yılda kendisini amorti eden bir konut kirası ortama dediğimiz zaman. Yani beğenmedikleri % 10'luk artış, onu da üzerine koyduğunuz zaman % 16 ediyor" dedi.

Fırsat Projeleri