Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Nedir?

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Nedir? Nerede Kullanılır? İşte Cevapları...

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Nedir?
28.06.2017 - Çarşamba

Çıkarıldığı günden itibaren inşaat sektörünün her daim gündeminde olan kentsel dönüşüm hızlı bir şekilde uygulanmaya, riskli binalar yıkılıp yerine yeni binalar yapılmaya devam ediliyor. Kentsel dönüşümle birlikte yeni kavramlar da kullanılmaya başladı. Bunlardan biri de Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği… Peki Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği nedir?Sorumuzu yanıtlamadan önce Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin hangi alanlarda kullanıldığına göz atalım:

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Nerede Kullanılır?


Bu yönetmelik yapılacak yenileme ve dönüşüm uygulamalarını, merkezi idare yetkisi dahilindeki kamu yatırımları ile birlikte özel yapım gerektiren yapılaşmalara ilişkin çalışmalarda kullanılıyor. Akıllardaki  Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği nedir sorusuna ise şöyle cevap vermek mümkün:
 
 

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Nedir?


Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği, bakanlar kurulunca yetkilendirilen ve yine bakanlar kurulu tarafından belirlenen alanlarda yapılacak dönüşüm ve iyileştirme çalışmalarını kapsıyor. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği, yapılaşmaların Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen tanımlara göre hayata geçirilmesini ve yapılaşma ile ilgili planlarla ve çıkarılacak başka yönetmeliklerle değiştirilmesini engellemeye yönelik düzenlemelerden meydana geliyor.


Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Hangi Alanlarda Uygulanacak?


Yönetmelik çerçevesinde planların adil bir şekilde uygulanmasını sağlayacak değişiklikler ve planda adı geçmeyen yapılanmaların ortaya çıkması ile estetikten uzak bir dönüşümü yapılmasının önüne geçilecek.

Fırsat Projeleri