Özel Bankalardan Faiz İndirimi Atağı!

Kamu bankalarının başlattığı kredi faizi indirimlerinden sonra özel bankalar da birbiri ardına indirim kararı aldı…

Özel Bankalardan Faiz İndirimi Atağı!
28.08.2019 - Çarşamba

 

Merkez Bankası tarafından başlatılan faiz indirimi kararı sonrası kamu bankalarından da beklenen hamle gelmiş ve konut kredisi faiz oranları hızla %1’in altına indirilmişti. ,

Kamu bankalarının katıldığı faiz indirim hareketine çok geçmeden özel bankalardan da cevap gelerek, gereken indirimler özel bankalar nezdinde de yapıldı. Konut kredisi faizlerinde yaklaşık bir aydır arka arkaya indirimler gerçekleştirseler de özel bankalar kredi indirimlerinde halen kamu bankalarının seviyesini yakalayabilmiş değil. 

Aldığı kararla bankaların zorunlu karşılık oranı ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema uygulamalarında değişikliğe giden Merkez Bankası’nın bu kararı üzerine Karar ardından Garanti BBVA, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, İNG, Akbank, Anadolubank, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Yapı Kredi konut kredisi de faiz oranlarını indirdi. 

Kredi kullandırımında rekabetin çoğalması ve diğer bankalarla birlikte tüm özel bankaların kredi faiz oranlarını daha da aşağı indirmesi bekleniyor. 28 Ağustos itibariyle bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 1.68’e düştü. En düşük konut kredisi faizi kamu bankalarında yüzde 0.99 olarak uygulanırken, bu oran özel bankalarda ise dün itibariyle yüzde 1.29’a kadar düşüş gösterdi. 

28 Ağustos tarihinden itibaren konut kredisinde en uygun faiz oranı ile 100 bin liralık kredi çekildiğinde ve kredi hesaplaması yapıldığında kredinin geri ödemesi 15 senede yaklaşık 215 bin liraya denk geliyor. 

Arsa Sektörüyle ilgili 4 yılı aşkın süredir arsa haberleri hakkında bilgiler sunuyor.