Öğrencilerin Kiralık Ev Kriteri Değişiyor!

Üniversite öğrenimi için şehir dışına gidecek öğrencileri ev bulma telaşı sararken, uzmanlar öğrencilerin ev kriterlerinin değişebildiğini söylüyor. 

Öğrencilerin Kiralık Ev Kriteri Değişiyor!
16.08.2019 - Cuma

Üniversite öğrenimi için şehir dışını tercih edecek öğrencileri ev bulma telaşı sararken, uzmanlar öğrencilerin ev kriterlerinin değişebildiğini söylüyor. 

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından binlerce öğrenciyi barınma telaşı sarmış durumda. Her sene olduğu gibi bu sene de üniversite tercihlerini şehir dışında yapan öğrencileri en büyük problemlerden biri de kendilerine en uygun evi bulmak olacak. Özellikle şehir dışından gelerek İstanbul’u tercih eden ve öğrenimi süresince yurtta kalmak istemeyen öğrenciler için kalacak ev bulma sorunu en zorlayıcı süreç olacak. Ev bulmak için araştırma yapan öğrenciler, kalacakları evleri de belirli kriterlere göre seçiyor. RE/MAX Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn’ın ifade ettiği değerlendirmelere göre, öğrenciler tutacakları evlerin yaşından çok ulaşım kolaylığına, fiber internet alt yapısının olup olmadığına dikkat ediyor. 

Yeni Kriterler Ön Plana Çıkıyor

Kiralık ev arayan üniversite öğrencileri için artık yeni kriterler söz konusu. Öğrenciler için okula olan ulaşım mesafesi halen önemli bir faktör olurken bunun yanında evin olduğu çevrede fiber internet ve uydu televizyon altyapısı olması ve de sosyal çevrelere yakınlık gibi faktörler de oldukça önem taşıyor. Öğrenciler için kiralanacak binaların yaşı ise çok üzerinde durulan bir ayrıntı olmuyor. Birçok öğrenci için kiralanacak olan evin metrekare olarak büyüklüğü ise pek fazla önem taşımıyor. Bunun yanında kalınacak kişi sayısına bağlı olarak dairenin 1+1, 2+1 ya da 3+1 olması üzerinde halen duruluyor. 

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.