Muvafakatname Nedir? Nasıl Hazırlanır? 

Halk arasında izin belgesi olarak da bilinen muvafakatname nedir? Hangi durumlarda muvafakatname alınır? Muvafakatname nerden alınır? İşte detaylar...

Muvafakatname Nedir? Nasıl Hazırlanır? 
04.10.2017 - Çarşamba

Halk arasında izin belgesi olarak da bilinen muvafakatname nedir? Hangi durumlarda muvafakatname alınır? Muvafakatname nerden alınır? İşte detaylar...

Muvafakatname kelimesi resmi işlemler gibi konularda sıklıkla karşımıza çıkar. Kelimenin sözlük anlamına baktığımız zaman "Herhangi bir konuda izin alınması gerekilen kişiden izin verildiğine dair üzerinde gereken bilgilerin yazılı olarak bulunduğu belge" olarak karşımıza çıkar. İzin belgesi olarak da bilinen muvafakatname genellikle ilgili kurumlar tarafından vatandaştan istenir. 

Emlak piyasasında muvafakatname en çok tercih edilen belgelerden biridir. Eşlerden biri sahip olunan konutu satmak istediği zaman Türk Medeni Kanunu kapsamında eşinden izin alınması gerekir. Bu izin muvafakatname belgesi olarak düzenlenir. İzin alınmadığı durumlarda gayrimenkulun satışı gerçekleşemez. Muvafakatname böyle durumlarda oldukça önem arz eder. 

MUVAFAKATNAME NEREDEN ALINIR?

Peki muvafakatname belgesine ihtiyaç duyulduğunda bu belge nereden alınır? Vatandaş hangi mercilere başvurarak bu belgeyi alabilir. İşte detaylar...

İzin belgesi olarak da bilinen muvafakatname belgesine ihtiyaç duyulduğunda bu belgeyi noterlerden almak mümkündür. Elinizde muvafakatname varsa ve bu belgeyi düzenlemek istiyorsanız yine noterlere giderek belge düzenlemesini yaptırabilirsiniz. Peki hangi durumlarda muvafakatname belgesine ihtiyaç duyulur? 

HANGİ DURUMLARDA MUVAFAKATNAMEYE İHTİYAÇ DUYULUR?

Muvafakatname belgesi noterlerden alınır. Peki izin belgesi olarak da bilinen muvafakatname belgesine hangi durumlarda ihtiyaç duyulur? 

1- Konut sahibi olan evli bireyler, sahip oldukları konutu satmak istediklerinde eşinden muvafakatname alarak konut satış işlemini gerçekleştirir.  

2- Miras yoluyla yapılacak satış işlemlerinde kişi 18 yaşın altındaysa o kişiden muvafakatname istenir.

3- Pasaport almak isteyen çocukların ebeveynleri boşanmış ise çocuğun velayeti kimde olursa olsun muvafakatname gerekir. 

4- Sporla ilgilenen 18 yaş altı gençlerin bir spor kulübündeki faaliyetlere katılabilmesi için ailelerinden muvafakatname istenir. 

MUVAFAKATNAME NASIL HAZIRLANIR? 

Gayrimenkul sektöründe konut satış ve kiralamalarında muvafakatname sıklıkla kullanılır. Konut sahibinin verdiği muvafakatname örneğini aşağıda bulabilirsiniz. Bu örnekte ev sahibibi evinin kiracı tarafından erken boşaltılması durumunda 3. kişilerce kiraya verilmesi için izin belgesi veriyor.

Örnek:

"08.11.2016 tarihli kira sözleşmesi gereği ..........(Muvafakat verilecek kişinin adı soyadı) kiracım ise de, kiracım sözleşme süresi dolmadan mecru tahliye edeceğinden kira kaybımın olmaması şartı ile, kiracım ........ ‘in 3. kişilere adıma kiraya vermesine muvafakat ediyorum"

MUVAFAKATNAME ÖRNEĞİ 1 BELGESİ

Muvafakatname bazı durumlarda 'Muvafakatname Örneği 1 Belgesi' olarak karşımıza çıkıyor. Bazı kurumlar, tarımsal arazilerin mülk sahibi tarafından ikinci şahıslara verilmesi durumunda muvafakatname örneği 1 belgesi'ni zorunlu tutuyor. Peki Muvafakatname Örneği 1 Belgesi nasıl hazırlanır? İşte detaylar...

MUVAFAKATNAME 1 BELGESİ ÖRNEĞİ

Belge Tipi (Tapu/Keşif) : ..............
Arazinin Bulunduğu Yer (İl-İlçe-Bucak-Köy) : ..............
Mevkisi : ..............
Ada No : ..............
Parsel No : ..............
Toplam Alan (m2) : ..............

Hissedarı olduğum/olduğumuz yukarıda özellikleri yazılı arazimi/arazimizi ..../..../.... tarihinden ..../..../.... tarihine kadar tarımsal amaçlı olarak kullanmak üzere aşağıda bilgileri bulunan hissedarımıza/müştereğimize muvafakat veriyorum/veriyoruz. .... /..../....

Muvafakat Veren Hissedarların
Adı Soyadı: ..............
TC Kimlik No : ..............
Baba Adı : .............
Doğum Tarihi : .............
Hisse Oranı : .............
Hisse Miktarı (m2) : .............

İmza:

Muvafakat Alan Hissedarın

Adı Soyadı :
TC Kimlik No:
Kendi Hisse Oranı :
Kendi Hisse Miktarı (m2) :
Parselde Kullanacağı Toplam Hisse Miktarı (m2) :

İmza:

Yukarıdaki bilgilerin doğruluğu tasdik olunur. ……/……/……

…………… …………… Köy/Mahalle Muhtarı
Adı Soyadı
İmza/Mühür

…………… …………… Aza
Adı Soyadı
İmza/Mühür

* Her parsel için ayrı ayrı doldurulacak ve hisseli araziler için kullanılacaktır. Hisse oranı belli olmayan araziler için doldurulduğunda bütün müştereklerin muvafakati alınacaktır. Arazinin bulunduğu Köy Muhtarı ve Aza tarafından onaylanacaktır.

Fırsat Projeleri