Mevlüt Uysal: "Büyük Dönüşümler Belediye Eliyle Yapılmalı"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, şehirlerdeki büyük dönüşümlerin belediye eliyle yapılması gerektiğini belirtti.

Mevlüt Uysal:
12.11.2018 - Pazartesi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, şehirlerdeki büyük dönüşümlerin belediye eliyle yapılması gerektiğini belirtti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Dijital Şehircilik Zirvesi kapsamında düzenlenen “Dijital Şehircilikte Başarı ve Dönüşüm Hikayeleri” paneline katılarak, şehirlerdeki büyük dönüşümlerin belediye eliyle yapılması gerektiğini söyledi.

"Dijital Şehirler Uzun Vadede Daha Karlı"

Başkan Mevlüt Uysal, paneldeki konuşmasında son yıllarda dijital şehirciliğe yönelik çok sayıda mega projeyi hayata geçiren İstanbul’daki dönüşümü anlattı. Uysal, şehirlerdeki büyük dönüşümlerin belediye eliyle yapılması gerektiğinin altını çizdi. Dijital şehirlerin ilk aşamada maliyetli ancak uzun vadede karlı hale geldiğine de dikkat çeken Uysal, “Artık günümüzde insanlar çalışmak için binalara bağlı kalmak zorunda değil. Şehrin bütün bölgelerini binalarla donatmak oldukça maliyetli bir süreç. Artık insanları tanıyan, insanların ihtiyaçlarına göre vaziyet alabilen nesneleri üretmek ve şehirleri bunlarla donatmak zorundayız” ' diyerek akıllı nesnelerin kullanımının elzem olduğuna vurgu yaptı. İstanbul’da inşa ettikleri toplu taşıma sistemlerinin artık tamamen dijital sistemlerle kurulduğunu ve donatıldığını da hatırlatan Uysal sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sayede İstanbul’da trafik yüzde 17 rahatladı. Biz teknolojiyi kullanmazsak, şehirleri rahatlatmazsak insanlar bu güzelim şehirden kaçar. Örneğin sürücüsüz metro normalinden yüzde 10 daha pahalıya mal oldu. Ancak verdiği hizmet normalden iki kat daha fazla. Bu sayede kalite artıyor, hizmet ise hızlanıyor. Bu çerçevede düşünüldüğü zaman dijital şehirlerin kurulması uzun vadede finansal kar sağlıyor.” Konuşmasında şehirlerde konforu artırmak gerektiğine de vurgu yapan Uysal, konforun artmamasının daha maliyetli olacağının altını çizerek şunları söyledi; “Dijhalleşmeyi başaran şehirler önümüzdeki dönem daha öne çıkacak. Şehirlerin başka bölgelere kayışları ise daha maliyetli olacak. Bu nedenle şehirlerde konforu artırmamız lazım. Hem konfor artacak, hem daha tasarruflu yaşanacak. Örneğin, İstanbul’da başlattığımız akıllı çöp kontey-neri sayesinde maliyetimizi yüzde 30’a varan oranda aşağı çektik.”

Fırsat Projeleri

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

İnistanbul

İSTANBUL / FATİH

İnistanbul'da Hayat Başlıyor

İnistanbul'da Hayat Başlıyor

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

124 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

124 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

Panorama Incity

İSTANBUL / KAĞITHANE

Lansmandaki Son 2 Daireye Özel Net %30 İndirim

Lansmandaki Son 2 Daireye Özel Net %30 İndirim

Haftanın Fırsat Projesi 3

İSTANBUL / KAĞITHANE

Kaçırılmayacak Fırsat...

Kaçırılmayacak Fırsat...

Haftanın Fırsat Projesi 4

İSTANBUL / BAHÇEŞEHİR

Bahçeşehir’in Merkezinde Fırsat Proje

Bahçeşehir’in Merkezinde Fırsat Proje