Metreküp (M3) Hesaplama

Metreküp hesaplama nasıl yapılır - Konut ölçümlerinde Metreküp hesaplama işlemi de oldukça sık kullanılır. Peki metreküp nasıl hesaplanır? İşte detaylar...

Metreküp (M3) Hesaplama
04.10.2017 - Çarşamba

Metreküp hesaplama işleminden önce metreküp nedir? sorusunun yanıtına değinelim. Metreküp (m3), bir kenar uzunluğu 1 metre olan küpün hacmidir. Metreküp hesaplama ise metre cinsinden uzunluğun, genişliğin ve yüksekliğin çarpımı ile elde edilir.

Metreküp Hesaplama

Örneğin; 

Uzunluk: 70 cm

Genişlik: 50 cm

Yükseklik: 40 cm

Bu durumda 70x50x40= 140 m3

Konutlarda genellikle metrekare hesaplama kullanılır. Ancak tavan yüksekliğini de hesaplamaya katmak istediğimizde metreküp hesaplamamız gerekir. Bir evin metreküpünü hesaplamak için öncelikle evin metrekaresini hesaplarız. Ardından metrekareyi tavan yüksekliği ile çarparak evin metreküpünü elde etmiş oluruz. 

Örneğin;

Ev 130 metrekare

Tavan yüksekliği 2,5 metre

130x2,5= 325 m3

Yapılan araştırmalar; yüksek tavanlı konutların aynı metrekareye sahip diğer konutlara göre daha ferah algılanmasına sebep oluyor. Bu durum da insan psikolojisi üstünde oldukça olumlu etki yaratıyor. Son zamanlarda konut sahibi olmak isteyen kişiler yüksek tavanlı konut projelerine ilgi gösteriyor. Böylece ferah konutta yaşamanın verdiği huzuru kaçırmamış oluyorlar.

Fırsat Projeleri