Metreküp (M3) Hesaplama

Metreküp hesaplama kereste, beton, tomruk, istinat duvarı gibi ürünler işlemlerinde sıkça kullanılır. Metreküp (m3) Hesaplama formülü nedir? Konut ölçümlerinde Metreküp hesaplama işlemi nasıl yapılır? İşte örnek metreküp hesaplama

Metreküp (M3) Hesaplama
01.03.2018 - Perşembe

Metreküp hesaplama konut ölçümlerinde sıkça kullanılır. Kereste, beton, tomruk, istinat duvarı gibi ürünler işlemlerinde de kullanılan Metreküp (m3) Hesaplama nasıl yapılır? Metreküp hesaplama formülü nedir? Metreküp hesaplama işlemi nasıl yapılır? İşte örnek metreküp hesaplama...

Metreküp hesaplama işleminden önce metreküp nedir? sorusunun yanıtına değinelim. Metreküp (m3), bir kenar uzunluğu 1 metre olan küpün hacmidir. " Metreküp hesaplama " ise metre cinsinden uzunluğun, genişliğin ve yüksekliğin çarpımı ile elde edilir.

Metreküp Hesaplama Örneği; 

Uzunluk: 70 cm

Genişlik: 50 cm

Yükseklik: 40 cm

Bu durumda 70x50x40= 140 m3

Metreküp Hesaplama Konut:

Konutlarda genellikle metrekare hesaplama kullanılır. Ancak tavan yüksekliğini de hesaplamaya katmak istediğimizde metreküp hesaplamamız gerekir. Bir evin metreküpünü hesaplamak için öncelikle evin metrekaresini hesaplarız. Ardından metrekareyi tavan yüksekliği ile çarparak evin metreküpünü elde etmiş oluruz. 

BİR EVİN METREKÜPÜ NASIL HESAPLANIR?

Ev 130 metrekare

Tavan yüksekliği 2,5 metre

130x2,5= 325 m3

Yapılan araştırmalar; yüksek tavanlı konutların aynı metrekareye sahip diğer konutlara göre daha ferah algılanmasına sebep oluyor. Bu durum da insan psikolojisi üstünde oldukça olumlu etki yaratıyor. Son zamanlarda konut sahibi olmak isteyen kişiler yüksek tavanlı konut projelerine ilgi gösteriyor. Böylece ferah konutta yaşamanın verdiği huzuru kaçırmamış oluyorlar.

Metreküp Hesaplama

Fırsat Projeleri