Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?

Metrekare hesaplama ev alırken veya satarken dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Peki metrekare hesaplama nasıl yapılır?

Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?
26.07.2017 - Çarşamba

Satın alacağınız evin yaşam alanını metrekare hesaplaması ile yapabilirsiniz. Yaşam alanını hesaplarken brüt metrekare yerine net metrekare kullanmalısınız. Evin net kullanım alanı o evin kullanılabilir alanlarını ortaya çıkarıyor. Peki Metrekare hesaplama nasıl yapılır? 

Evin yaşam alanını hesaplamak istiyorsanız, öncelikle evin her bir odasının ayrı ayrı hesaplanması gerekir. Bu değerlerin toplamı en doğru sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

ODALARIN METREKARESİ NASIL HESAPLANIR?

Son derece basit işlemle odaların metrekaresini hesaplamak mümkündür. Ancak bir odanın metrekaresini ölçmek için o odanın dikdörtgen şeklinde olması, her zaman daha doğru sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. İki kenarın uzunluklarını birbiri ile çarptığınız zaman ise, o oda için metrekare cinsinden alan hesaplamasını yapmış olacaksınız.

Ancak yuvarlak yapıda köşelere sahip bir odayı ölçmek istiyorsanız, odanın bombeli kısımlarını dik üçgenlere ayırmanız, en yakın sonucu elde etmenizi sağlayacaktır. Bir dik üçgenin alanı, birbirine dik olan iki kenarın çarpımının yarısına eşit olacağından, çıkan sonuçları birbiri ile topladığınızda alanınızın metrekaresini rahatlıkla hesaplamış olursunuz.

METREKARE ODA HESAPLAMA ÖRNEĞİ

Örneğin, iki farklı kenar uzunluğu bulunan bir odanın alan hesabını ele alalım. Duvarlardan biri 200 cm, diğeri ise 150 cm değerlerine sahipse, yapacağınız işlem bu iki değeri birbiri ile cm ya da metre cinsinden çarpmanız olacaktır.

200 cm x 150 cm = 3 m²

Kısaca bu örnekteki odanın yaşam alanı 3 metrekare olarak belirlenmiş olacaktır. Bu alan, net değeri verdiği için, tamamı yaşam alanınız için kullanılabilir anlamına gelmektedir. Bu nedenle özellikle ev satın almayı düşünüyorsanız, satıcı ile iletişime geçtiğinizde net alan bilgisini mutlaka edinmelisiniz.

Fırsat Projeleri