Kuzey Marmara Otoyolu'na Dev Kredi

Projesi 6 yıl öncesine dayanan ve resmi gazetede yer verilen Kuzey Marmara Otoyolu’na bankalardan destek geldi.

Kuzey Marmara Otoyolu'na Dev Kredi
10.08.2017 - Perşembe

Projesi 6 yıl öncesine dayanan ve resmi gazetede yer verilen Kuzey Marmara Otoyolu’na bankalardan destek geldi.

Konuyla ilgili konuşan yetkililer Kuzey Marmara Otoyolu projesi için 2.8 milyar dolarlık kredi ile finansman kapanışının bu yıl sonunda olacağını dile getiriyor.

Kuzey Marmara Otoyolu projesi için 6 bankanın katılacağı finansman büyüklüğünün yaklaşık 2.8 milyar dolar olması ve finansman kapanışının bu yıl sonunda olacağı kaydediliyor. Bu arada proje için oluşturulacak finansmana üç büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank'ın yanı sıra Akbank, Garanti Bankası ve QNB Finansbank'ın katılacağı belirtildi.

Bu arada yetkililer, "İlk etapta bankaların sağlayacağı finansman 2 milyar dolardı. Sonra 2.8 milyar dolara kadar çıkıldı. Bu finansmanda ayrıca yeni oyuncu olarak QNB Finansbank da var" yorumunda bulunuyor.

Öte yandan dev projede 650 milyon dolar civarında köprü finansmanının da bankalarca sağlandığı kaydedilirken, "Kuzey Marmara'da da bu sene kapanış bekliyoruz" yorumu yapılıyor. 

GEÇEN YILKI İHALEYİ KİMLER KAZANMIŞTI?

Kuzey Marmara otoyolu projesinin Avrupa kısmında Kınalı-Odayeri, Asya kısmında Kurtköy-Akyazı kesimi iki ayrı paket halinde Yap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle geçen sene ihaleye çıkarılmıştı. Toplam yatırım bedeli 7 milyar TL'yi aşacak projenin ihaleleri ise Asya kısmını Limak İnşaat-Cengiz İnşaat ortak girişim grubu; Avrupa kısmını ise Kolin İnşaat-Kalyon İnşaat ortak girişim grubu kazanmıştı.

Fırsat Projeleri