Kredi Yapılandırmasına Yoğun Talep!

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Tüketiciler kredilerini yapılandırmak için yoğun talepte bulunuyor” dedi.

Kredi Yapılandırmasına Yoğun Talep!
22.08.2019 - Perşembe

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Tüketiciler kredilerini yapılandırmak için yoğun talepte bulunuyor” dedi.

Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği faiz indirimi sonrası kamu bankaları da harekete geçerek konut kredilerinin faiz oranlarını 0.99’a düşürmüşlerdi. Yaşanan bu düşüşün ardından vatandaşlar daha önceden kullandıkları konut kredilerini yapılandırmak için yoğun bir başvuru süreci başlattılar. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Tüketiciler kredilerini yapılandırmak için yoğun talepte bulunuyor” dedi. Ağaoğlu ayrıca, özel bankaların da bu indirim hareketine katılmaları gerektiğini belirterek, “Özel sektör bankalarının da mutlaka bu faiz oranlarına inmesi lazım” dedi.

Yeni Bir Faiz İndirimi Bekleniyor

Ağaoğlu kamu bankalarının yaptığı faiz indirimlerinin önem arz ettiğini fakat kredi hacmi açısından yetersiz olduğunu vurgulayarak, “Önümüzdeki günlerde yine faiz indirimi bekleniyor, indirimler gerçekleştiğinde de tüketiciler hem alım hem de yapılandırma taleplerini daha güçlü seslendirebilecekler” diye konuştu.

“Piyasalarda aslında reel konut kredi faizleri 1.0 seviyelerine henüz inmedi ya da bir kısım banka sektörü yönetimi bunu indirmemekte açıkça direniyorlar” diyen Ağaoğlu, kamunun otoritesinin geçerli olması gerektiğini savunarak, sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda yapılması gereken, kamu otoritesi duruma müdahale edecek ve kamu bankalarının bu faiz indiriminden yüksek faiz ödeyen vatandaşların yararlanması için özel sektör bankalarının da faiz oranlarını makul seviyeye çekecekleri düzenin kurulmasıdır. Bir düşük faizli bir yüksek faizli. Bu da tüketici kanununa ve Anaya’nın Eşitlik İlkesi’ne aykırı.”

Arsa Sektörüyle ilgili 4 yılı aşkın süredir arsa haberleri hakkında bilgiler sunuyor.