Konut Satın Alırken İzlenmesi Gereken Hukuki Adımlar Nelerdir?

Konut alımı için ücret pazarlığınız sona erdiyse artık yasal bir süreç başlatabilirsiniz. Peki ev almak için izlenmesi gereken hukuki adımlar nelerdir?

Konut Satın Alırken İzlenmesi Gereken Hukuki Adımlar Nelerdir?
17.09.2019 - Salı

Konut alımı için izlenmesi gereken yasal işlemler ortalama 1-2 gün sürüyor. Yasal yollar doğru izlenmediği taktirde ileride çeşitli sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Bu yüzden tapu ve belediye aşamalarını eksiksiz bir şekilde izlemek gerekir. 

Belediyede Yapılması Gereken İşlemler

Yapılması gereken ilk işlem konutun bağlı olduğu belediyeden rayiç bedelin öğrenilmesi veya belirlenmesidir. Rayiç Bedel, konutun bağlı olduğu mahallenin metrekare bazında belirlenen değeridir. Belirlenen limitin altında alışveriş yapılamaz. Oldukça kısa süren bu işlemler tam olarak yapılmazsa çeşitli cezalar ödenmek zorunda kalınabilir.

Tapu alım veya satım işlemlerinde her iki taraf da belediyeye %2 tapu harcı ödüyor. Eğer satılan konutun rayiç bedeli düşük gösterilirse ödenecek fiyatta doğal olarak düşüyor. Bunun önüne geçmek isteyen Gelir İdaresi Başkanlığı ise alım satım için mahallelere göre taban limitler getiriyor. Ayrıca çeşitli çalışmalarla rayiç bedellerin öğrenildiği de biliniyor.

Tapu Dairesinde Yapılması Gereken İşlemler

Rayiç bedelin belirlenmesinin ardından tapu harcı ödenmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Bankaya bu ücret yatırıldıktan sonra gerekli evraklar ile tapuya başvurmanız gerekiyor. 

Gerekli Evraklar

-Kimlik aslı ve fotokopisi,

-Alıcının 2 satıcının 1 fotoğrafı,

-Satın alınması söz konusu olan evin borcu olmadığına dair onaylı yazı, (Rayiç bedel ile birlikte belediyeden alınmaktadır)

-Kredi ile alışveriş gerçekleştirilecek ise bankanın ipotek evrakları.

Bu belgeler tapuya teslim edildikten sonra bölgenizde ki alış-satış yoğunluğuan göre satın alma işlemi aynı gün gerçekleştirilebilir. Yoğunluğa göre randevu alarak 2 gün içerisinde alım-satım işlemini tamamlayabilirsiniz.

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.