Konut Kredisinde Rekor Başvuru!

Konut kredisi faiz indirimi sonrası 13 binden fazla tüketicinin toplam 2,1 milyar liranın üzerinde kredi başvurusu yaptığı belirlendi.

Konut Kredisinde Rekor Başvuru!
06.08.2019 - Salı

Konut kredisi faizlerinin indirilmesi sonrası 13 binden fazla tüketicinin toplam 2,1 milyar liranın üzerinde kredi başvurusu yaptığı belirlendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaptığı açıklamada inşaat sektöründe beklenen hareketlenmenin başladığını söyledi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, geçen hafta konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına çekerek konut piyasasının hareketlenmesi adına büyük bir adım attılar. Müşterilerden gelen talebe ilişkin ortak bir açıklama yayımlayan bankaların bu hamlelerinin ardından konut almak için kredi faizlerinin düşmesini bekleyen vatandaşların yüzü güldü. Yatırım yapmak isteyen vatandaşlar harekete geçerek iki gün için rekor kabul edilecek bir başvuru süreci yarattılar.

"Kısa Zamanda Daha da İleri Taşıyacağız"

Kamu bankalarının açıklamış olduğu avantajlı kredi rakamlarıyla birlikte öngörülen hareketlenmenin gerçekleştiğini belirten Albayrak, Twitter’da konuya ilişkin açıklamalar yaptı. Bakan Albayrak açıklamasında, "Kamu bankalarımızın başlattığı faiz indirimi, vatandaşlarımızın teveccühünü kazanırken inşaat sektörünün beklediği hareketlenmenin de başlangıcı oldu. Düşük faizli kredilere rekor seviyede talep geldi. Dengelenme sürecinin kazanımlarını kısa zamanda daha da ileri taşıyacağız." dedi.

Konut kredisi faizlerinde psikolojik sınır yüzde 1 olarak kabul ediliyor. Geçen hafta Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın konut kredisi faiz oranlarında indirim yapmasının ardından yalnızca 2 gün içinde 13 binden fazla vatandaş kredi başvurusu için bankalara giderek 2,1 milyar liranın üzerinde kredi başvurusu gerçekleştirdi. 180 ay vadede konut kredisi için faizler yüzde 0.99'a çekilirken konut kredisine olan talepler hızla yükseldi. 

Arsa Sektörüyle ilgili 4 yılı aşkın süredir arsa haberleri hakkında bilgiler sunuyor.