Konut Kredisinde Faizler Yarıya İndi!

İndirim yapılan konut kredisi faizleri ile birlikte faizin yarısının tüketicinin cebinde kaldığı tespit edildi. 

Konut Kredisinde Faizler Yarıya İndi!
02.08.2019 - Cuma

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen, fakat yüksek kredi faizleri nedeniyle bu hayalini erteleyen tüketicileri sevindirecek haber geldi ve faizlerde düşüş yaşandı. Düşürülen kredi faizleri ile birlikte faizin yarısının tüketicinin cebinde kaldığı tespit edildi. 

Özellikle konut piyasasında kendini hissettiren durgunluk döneminde Merkez Bankası’nın uyguladığı faiz indirimi sonrası bankalardan da beklenen hamle geldi. Faiz indirimi uygulayan Ziraat Bankası ve Vakıfbank konut kredisindeki aylık faizi yüzde 0.99'a düşürdü. Konut almak isteyen vatandaşlarda sevinç yaratan bu gelişme ile birlikte konut satışlarında artış olacağı öngörülüyor. 

Faizin Yarısı Vatandaşın Cebinde Kalacak

Türkiye’nin köklü bankalarından Ziraat Bankası dün tarihi bir adım atarak konut kredilerini yüzde 1’in altına çektiğini duyurdu. Bu indirim, 500 bin liraya kadar olan kredi faizleri ve azami 180 180 aya kadar olan vadelendirmeler için geçerli olacak. 

Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak'ın haberine göre; konut kredilerinde yapılan indirim sonrası kredi kullanarak ev sahibi olacak vatandaşların ödeyeceği faiz yüzde 50 oranında azaldı. Bu durumda konut için çekilen kredilerde faizin yarısı vatandaşın cebinde kalacak. Bunun yanında ihtiyaç kredileri ve ticari krediler konusunda önemli indirimler gerçekleştirildi. Vatandaşlar 180 ay vadede 500 bin TL kredi kullandıklarında aylık yüzde 1.55 faizde toplam 1 milyon 488 bin lira ödeyecekken, yapılan indirim sonrası yüzde 0.99 faizle bu ödeme 1 milyon 73 bin liraya düşecek. Bu durumda ödenecek faiz tutarı 988 bin liradan 573 bin liraya inmiş olacak.

Arsa Sektörüyle ilgili 4 yılı aşkın süredir arsa haberleri hakkında bilgiler sunuyor.