Konut Kredisi Faizleri Düştü!

Konut kredisinde aylık faiz oranları yüzde 3.24’ten 1.97’ye geriledi. Bu gerileme sayesinde 120 ay vadeli, 300 bin liralık kredide toplam ödeme 407 bin lira azaldı.

Konut Kredisi Faizleri Düştü!
22.11.2018 - Perşembe

Eylül ayının ortasında 15 yılın zirvesine çıkan konut kredisi faizlerinde, son dönemde başlayan düşüş vatandaşın cebine olumlu yansıyacak. Aylık faizin %3.24’ten 1.97’ye gerilemesi 120 ay vadeli, 300 bin liralık kredide toplam ödemeyi 407 bin lira azalttı. Faizin kısa vadede yüzde 1.5’e inmesi bekleniyor.

Yüzde 2’nin Altında 

Vatandaşları aylardır düşündüren konut kredi faizlerinin yüksekliğinde yeni bir gelişme yaşandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın son dönemde aldığı tedbirlerin yanı sıra makro ekonomideki iyileşme, Hazine ihalelerindeki başarı kredi faizlerini bugün itibarıyla yüzde 2'nin altına çekti. 300 bin liralık 10 yıl vadeli kredinin bugün aylık faizi yüzde 1.97'ye geriledi. Söz konusu kredinin aylık ödemesi 6 bin 539 TL olurken, toplam ödeme 784 bin TL, yıllık maliyet ise yüzde 26.6 olarak gerçekleşti. 2 ay öncesine göre vatandaşın aylık ödemesi 3 bin 397 TL, toplam ödemesi ise 407 bin TL azaldı. İnşaat firmalarının kampanyalarıyla birlikte, faizdeki düşüş trendinin hızlanmasının orta sınıfın ertelenen konut talebini harekete geçirdiğini belirten analistler, ekim ayı rakamlarında bunun ortaya çıktığına işaret ediyor.

Yabancıya Yönelik Satışlar Artacak

Konut kredisindeki son durumla ilgili yorum yapan inşaat sektörü temsilcileri arasında KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, "2018 yılının ekim ayı Türkiye ekonomi tarihinde en çok konut satılan ay oldu. Yabancıya konut satışında ise rekorlar kırmaya devam ediyoruz. Bu yıl 6 milyar doları yakalayacağız. Önümüzdeki yıl ise 10 milyar dolar kazandıracağımızı öngörüyoruz. Eximbank imkânlarından da sektörün faydalanması ve yurtdışı organizasyonlarının geliştirilmesiyle yabancıya yönelik satışlar artacak" dedi. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, geçen yıl yabancılara 22 bin konut satışı yapıldığını ve rakamın bu yıl çoktan aşıldığını belirterek, "Geçen yıl 4 milyar doları aşan bir döviz girişi sağladık. Eğer satış miktarını 50 bine çıkarabilirsek, bir yıl içinde yaklaşık 10 milyar dolarlık döviz girişi sağlayabiliriz" dedi. Durbakayım, bu rakamın 15 milyar dolara çıkabileceğini vurguladı.

Fırsat Projeleri

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

İnistanbul

İSTANBUL / FATİH

İnistanbul'da Hayat Başlıyor

İnistanbul'da Hayat Başlıyor

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

124 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

124 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

Panorama Incity

İSTANBUL / KAĞITHANE

Lansmandaki Son 2 Daireye Özel Net %30 İndirim

Lansmandaki Son 2 Daireye Özel Net %30 İndirim

Haftanın Fırsat Projesi 3

İSTANBUL / KAĞITHANE

Kaçırılmayacak Fırsat...

Kaçırılmayacak Fırsat...

Haftanın Fırsat Projesi 4

İSTANBUL / BAHÇEŞEHİR

Bahçeşehir’in Merkezinde Fırsat Proje

Bahçeşehir’in Merkezinde Fırsat Proje