Konut Kredilerinde Büyüme Dönemi Başladı!

2018’in Ağustos ayından beri hem nominal hem de reel olarak küçülme yaşayan Mortgage kredilerinde büyüme sürecine girildi.

Konut Kredilerinde Büyüme Dönemi Başladı!
09.09.2019 - Pazartesi

2018’in Ağustos ayından beri hem nominal hem de reel olarak küçülme yaşayan Mortgage kredilerinde büyüme sürecine girildi.

Geçtiğimiz ağustos ayından bugüne dek mortgage kredilerinde nominal ve reel anlamda küçülme yaşanıyordu. İçine düşülen sıkıntıların aşılması için inşaat sektöründe sürekli kampanyalar yapıldı fakat istenen sonuca bir türlü ulaşılamadı. Kısa süre önce başlatılan indirim hareketi ile kamu bankalarının 500 bin TL’ye kadar aylık yüzde 0,99 faiz oranıyla kredi kullandırması sonucu piyasada hareketlenme yaşanarak durgunluk, yerini harekete bıraktı. Kamu bankalarında yaşanan bu harekete karşılık özel bankalardan olan Garanti, İş Bankası, Yapı Kredi ve Akbank gibi büyükler de aylık faiz oranlarını yüzde 1,34-1,35 seviyelerine çekmişti.

Ekonomist’in haberine göre faiz oranlarında yaşanan düşüşler kredi hacmine de yansıdı. Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, “Bu haftaki veriler yüzümüzü güldürdü. Sektör olarak sürekli küçülüyorduk, bu hafta ise 1,2 milyar TL büyüdük” diyor. 

Kredi Hacmini Büyüten 3 Faktör!

İnşaat sektörü temsilcilerine göre mortgage kredilerinin yeniden büyümeye başlamasında şu üç faktör söz konusu: 

1. Kamu bankalarının başlattığı ve özel bankalarının da katılımıyla yayılan kredi faiz indirimleri. 

2. 2018 yılında yaşanan döviz kurundaki hızlı yükseliş dolayısıyla ertelenen taleplerin tekrar değerlendirilmesi. 

3. Konut fiyatlarında yükseliş yaşanmaması ile alıcı nezdinde oluşan “Artık fiyatlar yükselir” düşüncesi.

Tüm bu gelişmeler sonucunda konut kredisi taleplerindeki artışlar fiyatlara da bir miktar yansıdı. İnşaat şirketlerinin yöneticilerinden konuyla ilgili: “Neredeyse iki yıldır aynı düzeyde seyreden fiyatlarla satış yapmaya çalışıyorduk. Maliyetler çok arttı ve biz de yüzde 5 civarında bir ayarlama yaptık” yorumu geldi.

Arsa Sektörüyle ilgili 4 yılı aşkın süredir arsa haberleri hakkında bilgiler sunuyor.