Kırsal Alanlar Da Planlanmalı

İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, sadece ilçe ve şehirlerin değil kırsal kesimlerin de planlanarak dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Kırsal Alanlar Da Planlanmalı
18.05.2018 - Cuma

İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, sadece ilçe ve şehirlerin değil kırsal kesimlerin de planlanarak dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Yalova il bütününde ve Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ve Elbistan ilçelerinde yer alan kırsal alanlarda bütünleşik planlama yaklaşımıyla analiz ve planlama çalışmalarına başlayacak olan İmpo İmar'da Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Hüseyin Oflaz, Türkiye’nin yeni bir kırsal gelişim politikasına ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin sağlıklı gelişimi ve kentleşmesi açısından sadece ilçe ve şehirlerin değil, kırsal alanların da planlanması gerektiğinin altını çizen Oflaz, imar planlamasının bütüncül bir yaklaşım gerektirdiğini anlatrarak, "Sadece şehirlerin gelişimini planladığınızda, gelişim ve yaşam sorunları yaşayan kırsal bölgelerdeki sıkıntı kent planlarının başarısını etkileyecektir. Dolayısıyla planlamada bu ayağın ihmal edilmemesi gerekir" diye konuştu.

KIRSAL ALANLARIN PLANLANMASI HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA ÖNEM TAŞIYOR

Şehirleşme sorunları, endüstrileşme ihtiyacı gibi dış etkenler nedeniyle bugün kırsal alanların planlanmasının her zamankinden daha fazla önem taşıdığını aktaran Oflaz, "1996 yılından bu yana imar planları hazırlayan bir ekip olarak, köy ve kırsal alanların planlanması işinde de çalışıyor olmaktan dolayı gururluyuz. Bunun bize ayrı bir sorumluluk yüklediğine inanıyoruz. Çünkü 2023 hedeflerine giden yolda, Türkiye’nin yeni bir kırsal planlama sürecine ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

KIRSAL PLANLAMA VE TARIMSAL PLANLAMA FARKLI ŞEYLER

Oflaz, köy ve kırsal planlamanın yerleşim birimlerinin sorunlarının tümüyle çözülmesi için yapılan bir planlama olduğunu belirterek, kırsal planlamanın, tarımsal planlama ile aynı anlamda olmadığını dile getirdi.

Türkiye'de 'kırsal alan' denildiğinde ilk akla gelen tanımın, mücavir alan dışındaki köyler olmakla birlikte mücavir alan içerisindeki köyler ve son yasal düzenlemeler sonucu ortaya çıkan “kırsal mahallelerin” de aslında bu tanımı kapsadığını vurgulayan Oflaz, planlamada kavramların muğlaklığından dolayı sorunlar yaşanabildiğini ifade etti.

Kırsal alanlarda yapılaşmayı yönlendiren en önemli yasal düzenleme “Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği” nde mücavir alanlardaki köyler ile mücavir alan dışındaki köyler arasında farklılıklar olduğunu aktaran Oflaz, şöyle devam etti: "Örneğin, mücavir alan içerisine alınan köylerde nispeten daha kentsel bir dokunun ortaya çıkması mümkündür. Büyükşehir Belediyelerinde ise tüm köyler, kırsal mahalleler tanımı altında “mahalle”ye dönüşmektedir. Bu nedenle “kırsal alan” tanımının da yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir"

Oflaz öneri olarak da kırsal alanların kendine özgü fiziksel, ekonomik, sosyal dokusu ile belirli bir yapısal özellik taşıdığını, bu sorunların çözümüne yönelik olarak kırsal alanların mevcut durumlarını yeniden analiz eden kırsal gelişim politikasının oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Fırsat Projeleri

Queen Bomonti

İSTANBUL / ŞİŞLİ

45 Yıllık Sinpaş Olunca Ev Alması 5 Dakika

45 Yıllık Sinpaş Olunca Ev Alması 5 Dakika

Skyland İstanbul

İSTANBUL / ŞİŞLİ

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Nef Reserve Kandilli

İSTANBUL / ÜSKÜDAR

Nef Reserve Kandilli'de Yeni Bloklar Satışta

Nef Reserve Kandilli'de Yeni Bloklar Satışta

Nef Ortayaka

İSTANBUL / GAZİOSMANPAŞA

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Nef Çekmeköy

İSTANBUL / ÇEKMEKÖY

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Nef Ev Değiştirme Kampanyası