Kentsel Dönüşümde Yeni Düzenleme!

Kentsel dönüşüm yönetmeliğinde yapılan yeni değişikliğe göre, bundan böyle hak sahiplerinin 3'te 2'si dönüşüme kabul ederse, onay vermeyen 3'te 1'lik kısmın payı 3'üncü kişilere de satılabilecek.

Kentsel Dönüşümde Yeni Düzenleme!
12.07.2019 - Cuma

Yeni yönetmeliğe göre riskli yapılarda, hak sahiplerinin 3'te 2'si dönüşüme evet derse, artık kalan 3'te 1'in payı satılıyor. Eski yönetmeliğe göre 'riskli alan' ya da 'riskli yapı' bölgelerinde anlaşmaya yanaşmayanların hissesini diğer malikler almazsa Hazine'nin alması gerekiyordu. Yeni kararla birlikte bu hisseler artık 3'üncü kişilere de satılabilecek. Malikler arasında bu hisseleri alan çıkmazsa dışarıdan bir yatırımcı bu hisseleri satın alabilecek. Hazine sadece riskli alanda alıcı olacak, riskli yapıda ise alıcı olmayacak. Satışlar ihaleyle yapılacak. İlk ihaleye sadece o yapıdaki hak sahipleri katılabilecek. Eğer satış olmazsa, yeni yapılacak ihaleye dışarıdan yatırımcılar katılabilecek. Satış yapılana kadar bu ihaleler tekrar edilecek.

3. Kişiler İlk Kez Sahada

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, sahada karşılaşılan sorunlar nedeniyle böyle bir düzenlemeye gitmenin zorunlu hale geldiğini belirtti. 3. kişilerin dönüşümde ilk kez alım yaparak hisse ortaklığı kuracağını dile getiren Gürgen, "Kentsel dönüşüm yapılan yapılarda biz öncelikle maliklerin kendi arasında süreci tamamlamasını tercih ederiz. Ancak bu her zaman mümkün olmuyor. 3'te 2 anlaştı, 3'te 1 karara katılmıyor. O noktada önce karara katılmayanlara 15 gün süre veriliyor. O sürede de olumlu dönüş olmazsa payı satılıyor. Bu satış da önce hak sahipleri arasında olsun istiyoruz. Ama maddi sebeplerle bu mümkün olmayabiliyor. Özellikle mülklerin değerli olduğu yerlerde aynı binada oturan biri komşusunun hissesini alamıyor, tutar yüksek gelebiliyor. Biz diyoruz ki ilk ihaleyi hak sahipleri arasında yapıp, karara katılmayanların hissesini satalım. Alan çıkmazsa bu defa 3. kişilere bu imkânı sunalım. Böylece dönüşümün kilitlendiği yerlerde sürecin önü açılsın. Yapılan iş kentsel dönüşüme finansör bulmak." dedi.

“Dönüşüm Hızlanacak!”

Vedad Gürgen tüm vatandaşların haklarının korunduğu bir sistem kurduklarını belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın her aşamada denetleme görevi üstendiğini ifade etti. Satışı yapılacak arsa paylarının rayiç değerini tespit etmek ve satış işlemlerini yapmak için Bedel Tespiti Komisyonu ile Satış Komisyonu'nun yetkili olacağını belirterek, bu sayede kentsel dönüşümün hızlanmasını beklediklerini ifade etti.

 

Kredi Editörü
Arsa Sektörüyle ilgili 4 yılı aşkın süredir arsa haberleri hakkında bilgiler sunuyor.

Fırsat Projeleri

Sinpaş Marina Ankara

ANKARA / ÇANKAYA

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Nef Bahçelievler

İSTANBUL / BAHÇELİEVLER

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Siz Çok Kazanın Diye...

Siz Çok Kazanın Diye...

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Nef 36 Basınekspres

İSTANBUL / BAĞCILAR

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!