"Kentsel Dönüşüm Ve Yenileme Birbirinden Ayrıştırılsın!"

Vatandaşın güvenli evde yaşaması ve piyasanın canlanması için İMSAD, “Ülke genelinde yıkılması şart olan binalar ve güçlendirmenin yeterli olacağı binalar ayrılsın” önerisinde bulundu.

04.09.2018 - Salı

Yenileme pazarında düşüşlere yol açan kentsel dönüşüm beklentisi ile 10 yıl önce 12 milyar dolar olan pazar bugün 6 milyar dolara geriledi. Vatandaşın güvenli evde yaşaması ve piyasanın canlanması için İMSAD, “Ülke genelinde yıkılması şart olan binalar ve güçlendirmenin yeterli olacağı binalar ayrılsın. Riskli olan bölgelerde dönüşüm yapılsın, yıkmanın şart olmadığı binalar yenilensin” önerisinde bulundu.

Türkiye’de 10 sene önce yaklaşık 12 milyar dolar olan yenileme pazarı 2017 yılında 6 milyar dolara geriledi. Bu rakamın, yaklaşık yüzde 25 civarında olması bekleniyor. Bu da 95 milyar dolarlık iç pazarın yüzde 7’si anlamına geliyor. Kentsel dönüşüm beklentisi ise bu düşüşün ana nedeni olarak gösteriliyor. Önlemlerin yenileme pazarının önünü açması beklendiyse de, pazar gelişmeyip tam tersine gerileme gösterdi.

“Kentsel Dönüşüm Pazarı İle Yenileme Pazarı Birbirinden Ayrılsın”

Yenileme pazarını canlandırmak için çalışmalara başlayan Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından sunulan öneri şu; “Kentsel dönüşüm pazarı ile yenileme pazarı birbirinden ayrıştırılsın. Dönüşüme girecek ve girmeyecek konutlar kamu tarafından belirlensin. Yıkılması şart olmayan binalar güçlendirilsin ve bu yolla piyasa canlansın.” 

İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, çok sayıda insanın ‘benim evim dönüşüme girer, yenileme yapmama gerek yok’ düşüncesi ile hareket ettiğini belirterek, “Ülkemiz deprem kuşağında ve deprem kaçınılmaz. Bu nedenle kentsel dönüşüm de önemli bir hamle. Ancak dönüşümü yasanın ruhuna uygun yapmadık. Kupon arsalarda dönüşüm oldu, satılabilir alanlarda işler yapıldı. Oysa kamu alan bazlı dönüşümü belirlemeli ve bu alanda dönüşüm olacak diye anons etmeli. Onun dışında demeli ki bu yapılar dönüşecek ama bunlar yenilenecek. Dönüşümün zorunlu olduğu yerde zaten kaçınılmaz. Ama olmadığı yerde neden vatandaş sağlıksız evlerde yaşamaya devam etsin. İstanbul’u son 60 yılda 3 kere değiştirdik ve bu ciddi kaynak israfı. İtalya’da deprem kuşağında ama ortalama bina ömrü 150 yılken, bizde 30 yıl. Bu işi yıkıp yapmak olarak görmek büyük hata.” Dedi.

Fırsat Projeleri

Strada Bahçeşehir

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Strada Bahçeşehir'de Yaşam Yeni Caddesinde

Strada Bahçeşehir'de Yaşam Yeni Caddesinde

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'de Kiralarınız Eve Dönüşsün

AND Pastel'de Kiralarınız Eve Dönüşsün

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Sıra Dışı Olma Sırası Şimdi Evinizde

Sıra Dışı Olma Sırası Şimdi Evinizde

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

170 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

170 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

Sur Yapı Antalya

ANTALYA / KEPEZ

Sur Yapı Antalya'da Yaz Fırsatı

Sur Yapı Antalya'da Yaz Fırsatı

Brand İstanbul Park

İSTANBUL / BEYLİKDÜZÜ

Brand İstanbul'da Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Brand İstanbul'da Projede Fırsat'a Özel Kampanya