Katılımevim Sistemi Nasıl Çalışır?

Katılımevim sistemi, günümüzün yüksek faiz oranlarıyla konut edinme uygulamalarına alternatif olarak projelendirilmiş bir sistemdir. Diğer tüm sistemlerde faiz ödemeleri ve ekstra masraflar söz konusuyken, katılımevim tam anlamıyla faizsiz işleyen bir sistemdir.

Katılımevim Sistemi Nasıl Çalışır?
02.10.2019 - Çarşamba

Katılımevim sistemi, günümüzün yüksek faiz oranlarıyla konut edinme uygulamalarına alternatif olarak projelendirilmiş bir sistemdir. Diğer tüm sistemlerde faiz ödemeleri ve ekstra masraflar söz konusuyken, katılımevim tam anlamıyla faizsiz işleyen bir sistemdir. Katılımcıların kendileri tarafından belirlenen taksit seçenekleriyle ödeme yapabilmesine olanak sağlayan sistemde vade farklı gibi ödemeler de söz konusu değildir.

Katılımevim sisteminin temel fikri, farklı modellerle farklı gelir guruplarına hitap ederek katılımcılarını tamamen faizsiz olarak ev veya otomobil sahibi yapmaktır. Katılımevi sistemi herkesin katılım sağlayabildiği ve faiz ödeme yükümlülüğü altına girmeden gayrimenkul sahibi olabildiği bir sistemdir. Sunulan sistemlerden birini tercih ederek gerekli koşulları yerine getirmek, küçük tasarrufların büyümesine ve hayal edilen gayrimenkullerin alımına olanak sağlamaktadır. Katılımevim projesine katılarak ev ve araba dışında arsa, dükken veya iş makineleri alınabildiği gibi, öğrenim masrafları, düğün ve farklı harcama gereksinimleri için de faydalanmak mümkün olabilmektedir. Yapılması gereken tek şey, firma ile temasa geçmek, kendinize uygun bir model seçmek ve alım şartlarıyla ilgili sözleşmeyi onaylamaktır.

Katılımevim Modelleri Nelerdir?

Katılımevi ev, araç, arsa, dükken vb. gibi gayrimenkullere yatırım yapmayı hedefleyen herkese farklı modellerle hizmet sunmaktadır. Katılımcıların kendi birikimleriyle ev sahibi olmasını sağlayan katılımevim, taksitler halinde yapılan birikimlerin belli bir noktaya ulaşmasından sonra finans desteği sağlayarak mülk edinmeye olanak sağlamaktadır. Evler katılımcılara teslime dildikten sonraki süreçte kalan borç aynı şekilde taksitlerle ödenmek suretiyle işlemler tamamlanmaktadır. Katılımevim tarafından katılımcılara sunulan modeller ise;

Rahat model

Hızlı model

Sabit model

Esnek model gibi seçeneklerdir.

Projelere katılım sağlayan bireyler ödeme koşulları ve taksit sürelerini kendileri belirlemekte, ara ödeme ve peşinat verme gibi durumlar, katılımcının kendi isteğine bırakılmaktadır.

Rahat Model: En fazla rağbet gören modellerden biri olan rahat model, katılımcıların faiz kıskacına girmeden sırayla finans aldığı bir uygulamadır. İhtiyaç duyulan finans miktarı katılımcı tarafından belirlendiği gibi, taksit ödeme miktarları da kişinin gelir durumuna göre yine kendisi tarafından belirlenmektedir. Rahat modelin çalışma prensibi şu şeklide olmaktadır; katılımcıların ev sahibi olma sıraları noter huzurunda yapılan ve canlı olarak yayınlanan kura çekme ile belirlenmekte, çıkan kura sıralamasına göre sırası gelen evine kavuşmaktadır. Bu model sayesinde oldukça fazla sayıda kişi ev ev arabasına kavuşmuştur.

Hızlı Model: Rahat modele göre daha da hızlandırılmış bir süreç izleyerek evlerini almak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Hızlı modeldeki farklılık, katılımcının aylık taksitleri belli dönemlerde artırarak borçlarını daha erken bitirmesidir. Bu sayede ihtiyaç duydukları finans miktarını daha erken alabilmek ve hayalini kurdukları gayrimenkullere kavuşmak mümkün olmaktadır.

Sabit Model: Sabit model uygulamasında katılımcılar eşit taksitler halinde birikim yapmakta, birikimlerinin tutarı alacakları gayrimenkulün yarı fiyatına denk geldiğinde, katılımevi tarafından finansın diğer yarısı karşılanmaktadır. Böylece katılımcılar kendi beğendikleri ev veya otomobile sahip olmakta, kalan borçlarını taksitler halinde geri ödeyebilmektedir. Bu model sayesinde hayali kurulan ev ve otomobiller herhangi bir faiz ve ara ödeme gibi şartlara bağlı kalınmadan alınabilmektedir. Katılımevimine ödenecek düşük bir katılım bedeli dışında herhangi bir ek ödeme de söz konusu değildir.

Esnek Model: En uygun modellerden bir olan esnek modelde, katılımcı her ay sabit bir tutar biriktirme ve ödeme şartına bağlı kalmadan bütçesine göre tasarruf yapar. Ekonomik duruma göre ödenen taksitlerin toplamı alınacak evin toplam tutarının yarısına ulaştığında, diğer yarısı katılımevim tarafından ödenmektedir. Katılımcı kalan borcunu taksitler halinde ödeyerek süreci tamamlar.

 

Fırsat Projeleri

Sinpaş Marina Ankara

ANKARA / ÇANKAYA

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Nef Bahçelievler

İSTANBUL / BAHÇELİEVLER

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Siz Çok Kazanın Diye...

Siz Çok Kazanın Diye...

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Nef 36 Basınekspres

İSTANBUL / BAĞCILAR

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!