Kat Mülkiyeti Nedir?

Konut sahibi olurken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de kat mülkiyetidir. Peki kat mülkiyeti nedir? İşte detaylar...

Kat Mülkiyeti Nedir?
07.08.2017 - Pazartesi

Konut sahibi olurken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de kat mülkiyetidir. Peki kat mülkiyeti nedir? İşte detaylar...

Kat mülkiyeti, tamamlanmış bir yapının herhangi bir bölümünün (daire, bina, iş yeri, depo) o yapıdan ayrı ve bağımsız bir şekilde haklarını almasıdır. Bu haklar kanun tarafından verilir ve tapu sicil kütükleri gibi resmi kayıtlara da geçer.

Kat mülkiyeti için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde kat mülkiyeti tapu başvurusu gerçekleştirilir. 

Kat mülkiyeti başvurusunun yapılabilmesi için yapı inşaatının bitmiş ve yapının iskan belgesinin alınmış olması gerekiyor. Kat mülkiyeti alınmak istenen gayrimenkule bir kişi sahipse onun, birden çok şahıs ortak olarak mülk sahibi ise bütün maliklerin imzaladığı dilekçe ile kat mülkiyetli tapu başvurusu gerçekleştirilir.

KAT İRTİFAKINDAN KAT MÜLKİYETİNE GEÇİŞ NASIL YAPILIR?

Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş başvurusunu müteahhitler yapmaktadır. Gerekli olan tüm masraflar müteahhit tarafından yapılmalıdır. Bina sakinlerinin yasal yükümlülüğü bulunmamaktadır. Müteahhit ölmüşse, iflas etmişse iskan ruhsatının alınması, alınmadığı durumda para cezasını ödemek ev sahiplerinin yükümlülüğündedir. Ancak ev sahiplerinin, kat mülkiyetine geçiş için bina bazında başvuru yapmak zorundadır.

Fırsat Projeleri