Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş İçin Gerekli Belgeler

Daireleri alıp satmakta sorun yaşamamak adına kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş için gerekli belgeler hangileri?

Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş İçin Gerekli Belgeler
22.06.2017 - Perşembe

Kat mülkiyetleri kanununda kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş maddesi bulunuyor. Peki, kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş için gerekli belgeler hangileri? Bu soru öncesinde kat mülkiyeti alabilmek için gerekli şartlardan bahsedelim. 


Kat irtifakı, inşaatı henüz bitmeyen ya da inşaatı yapılacak olan dairenin arsa üzerindeki hissesi, yani bir nevi arsa tapusudur. Kat mülkiyeti ise tamamlanmış binaların mülkiyet tapusudur. Konut alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri konutun kat mülkiyet tapusunun olmasıdır. Peki, kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş için gerekli belgeler nelerdir? 


Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu geçiş için bölümlerin bağımsız olması, ana yapının inşaatının bitmiş olması, iskan belgesinin alınmış olması ve ana yapının tümünün kat mülkiyetine çevrilmiş olması gerekmektedir. Kat mülkiyetine geçebilmek için yapının bağlı bulunduğu belediyeye giderek başvuru yapmak gerekiyor ancak kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş için gerekli belgeler olmadan bu işlem tamamlanamıyor. 


Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş İçin Gerekli Belgeler


Geçiş işleminin yapabilmek için ana yapının mimari proje ve yapı kullanma izni, bağımsız bölümlerin kullanılış tarzına göre kat mülkiyetini kullanan malikler tarafından imzalanmış bir yönetim planı ve tapu memuru tarafından verilen kat mülkiyeti kurulmasına dair sözleşme ve tescil belgesi gerekmektedir.

Fırsat Projeleri