Kaçak Yapılara İmar Affı Yok!

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, valiliklere gönderdiği yeni uyarıda 'imar barışı' düzenlemesiyle birlikte 'Mera Kanunu' kapsamında bulunan alanlara müdahaleleri çoğaltacak yapı kayıt belgelerinin mülkiyete hak teşkil etmeyeceği açıklandı.

Kaçak Yapılara İmar Affı Yok!
12.07.2019 - Cuma

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda, mera ve ormanlık alanlara her türden bina yapımının yasaklandığı, 4342 sayılı 'Mera Kanunu'nun 4'üncü maddesi vurgulanarak, belirtilen bölgelere inşa edilen yapıların 'işgal' ve 'tecavüz' olarak değerlendirileceği açıklandı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlileri de İmar Barışı kapsamında, 31 Aralık 2017'den önce yapılan yapılar için verilmiş olan yapı kayıt belgelerini denetleme altına aldı. Bunun sonucunda mera alanlarında inşa edilen kaçak yapıları eski gibi göstererek belge alanları tespit edip kayıtlarını iptal etmeye başladı. İlk tespitlere göre Trabzon'da yaklaşık 300 yapı kayıt belgesi iptal edildi. İncelemeler büyük bir hızla sürerken, iptal sayısının da artması bekleniyor.

"Kaçak yapılarla ilgili takip ve mücadele süreci başlayacak"

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Korkmaz, kent içinde 156 bin bağımsız yapı için İmar Barışı başvurusu yapıldığını belirterek, istenen şartları gerçekleştirmediği halde yapı kayıt belgesi alanlarla ilgili çalışmalara ve araştırmalara devam edildiğini söyledi. Korkmaz, şu açıklamalarda bulundu: "Yeni yapıları eski gibi gösterenler için verilen yapı kayıt belgelerini iptal ediyoruz. Şu an 300 civarında yapı kayıt belgesini iptal ettik. İşlemler sürüyor, iptal sayısı artacaktır. Yalan beyanda bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Yatırılan bedeller de hazine geliri olarak kaydediliyor. Bundan sonraki süreçte de bunlarla alakalı yıkım işlemi başlayacak. Bundan sonra ilimizde kaçak yapılarla ilgili ciddi bir takip ve mücadele süreci başlayacak. Özellikle vatandaşlarımızın meralarda, doğal sit alanlarında kaçak yapı yapmaması konusunda daha hassas olmasını bekliyoruz." dedi.

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.