İstanbul, Gayrimenkul Piyasasından Etkilenmiyor!

Kredi faizlerinin yükselmesi ile birlikte düşüş yaşansa da gayrimenkul piyasasından en az etkilenen ilin İstanbul olduğu tespit edildi.

İstanbul, Gayrimenkul Piyasasından Etkilenmiyor!
23.07.2019 - Salı

Döviz kurlarındaki artış ve faiz oranlarındaki yükselişle birlikte konut piyasasında özellik son bir yıl içerisinde gözle görülür bir çöküş yaşanıyor. Bu düşüşe rağmen Türkiye’nin mega kenti İstanbul’da konut piyasasının durgunluğu çok fazla hissedilmiyor. Yapılan araştırmalar sonucunda İstanbul’un gayrimenkul piyasasındaki durgunluktan en az etkilenen illerin başında geldiği tespit edildi. 

İstanbul’da konut piyasasının canlı olduğu bölgeler arasında Yeni Havalimanı civarında olan Arnavutköy Bölgesi başta olmak üzere Çatalca ve Silivri ilçeleri geliyor. Bu ilçeleri konut alım ve satımlarının yoğun olduğu mevkiler arasında yer alan diğer ilçeler izliyor. Gayrimenkul fiyatları bu bölgelerde geçmiş yıllara oranla fazla artmasa da özellikle arazi fiyatlarındaki artış göze çarpar ölçüde. 

İstanbul, Yabancı Yatırımcıların Merceğinde

İstanbul'un doğu ucu ile batısını Edirne ve Çanakkale'ye kadar bağlayıp uzatacak olan ve önümüzdeki tamamlanması planlanan Kuzey Marmara Otobanı sonrası bu hat etrafındaki arazilerin fiyatları ekonomideki olumsuz duruma rağmen artmaya devam ediyor. Faiz artışı nedeniyle yerli gayrimenkul yatırımcıları paralarını piyasadan çekmiş durumda olsa da dövizin hızla değer kazanması sayesinde yabacı yatırımcılar rotasını İstanbul’un değerli bölgelerine çevirmiş durumdalar. Dövizdeki kur artışının en çok yabancıla nezdinde olumlu karşılandığı aşikar. Özellikle Katar, İran, Irak ve Suudi Arabistan vatandaşları İstanbul’un belli bölgelerinde yatırımlarını yoğunlaştırmış durumdalar.

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.