İskan Nedir? İskan Alınmış Ev Ne Demek?

İnşaat sektöründe önemli bir yeri olan İskan Nedir? İskan Alınmış Ev Ne Demek? İşte cevapları…

İskan Nedir? İskan Alınmış Ev Ne Demek?
20.06.2017 - Salı

İnşaat firmalarını ve ev alacakları oldukça yakından ilgilendiren bir konu olan iskan konusu, iskan nedir? İskan alınmış ev ne demek? Sorularını akla getirmektedir. Kısaca oturma izni, yapı kullanım izni anlamına gelen iskanı daha detaylı inceleyelim. İnşaat sektöründe sık sık adı geçen iskan nedir? İşte cevabı…


İskan Nedir? 


İskan belgesi çalışmaları tamamlanan bir yapının, plana uygun bir şekilde tamamlandığını, tapu kaydını, bağımsız bölümlerine ilişkin bir problemin olmadığını, mal sahiplerini gösteren, daha da genel bir ifadeyle yapının projeye uygun olduğunu kanıtlayan belgedir. 


Yapı kullanım izni olarak da bilinen iskan kelime anlamı olarak yerleştirme, yurtlandırma anlamlarına gelmekte olup, bir yapının oturmaya, kullanmaya uygun olduğunu göstermektedir. İskan alınabilmesi için bir yapının belirli şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir.


Bir binanın iskan alabilmesi için, yapı ruhsatı alındığı tarihinden 2 sene içinde inşaatına başlanmış olması, inşaat çalışmalarının 5 yıl içinde tamamlanmış olması ve oturuma hazır hale getirilmiş olması gerekiyor. Peki, iskan alınmış ev ne demek? Bir evin iskan alması ne anlama geliyor? 

İskan Alınmış Ev Ne Demek?


Bir evin iskan alabilmesi için gerekli unsurları belirtmiştik. Bu bağlamda karşımıza iskan alınmış ev ne demek? Sorusu çıkıyor. İskanı alınmış ev, en kısa özetle oturuma uygun ev anlamına geliyor. Detaylandıracak olursak; bir evin iskan almış olması demek, yapının planda belirtildiği gibi hayata geçirilmiş olması, oturum için herhangi bir engel olmaması demektir. İskanla birlikte resmiyet kazanan yapıya elektrik, su ve doğalgaz gibi hizmetlerin bağlanmasında herhangi bir sorun olmamakta, resmiyet kazanan yapı devlet tarafından tanınmakta ve kaçak yapı statüsünde bulunmamaktadır.
 

Fırsat Projeleri