home
kapat

İş Kazaları En Çok İnşaat Sektöründe

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yıldırımhan, en çok iş kazasının inşaat sektöründe yaşandığını belirtti.

İş Kazaları En Çok İnşaat Sektöründe
30.11.2017 - Perşembe

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yıldırımhan, en çok iş kazasının inşaat sektöründe yaşandığını belirtti. Mazhar Yıldırımhan, Samsun'da düzenlenen 'Güvenli İnşaat Sempozyumu'nda yaptığı açıklamada, iş kazalarının en çok inşaat sektöründe yaşandığını bu nedenle de empozyumun adının "inşaat sektörü ve iş sağlığı" olarak belirlendiğini söyledi.

Bir otelde gerçekleştirilen sempozyumda konuşan Müsteşar Yıldırımhan, Bakanlık olarak sadece yasanın getirdiği mecburiyetleri işverenlerin üzerine yüklemediklerini, eğitim faaliyetleriyle iş kazalarının önüne geçmek ve iş güvenliğini sağlayabilmek için büyük gayret gösterdiklerini aktardı.

Yıldırımhan, çalışmaların başarılı olması için sektörün Bakanlığa destek vermesi gerektiğini belirterek, "Bu meseleyi tek taraflı halletmemiz mümkün değil. İş güvenliği uzmanları, sektör temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, çalışma hayatının içinde olan herkes bu meselelerde iş birliği yapmalıdır ki Türkiye'deki kötü tabloyu tersine çevirelim" şeklinde konuştu.

İŞ KAZALARI VE MESLEK HASTALARI TABLOSU KABARIK

İş sağlığı ve güvenliğinin gelişmiş ülkelerin de sorunlarından biri olduğuna dikkat çeken Yıldırımhan, "İş kazaları ve meslek hastalıklarının neden olduğu maddi manevi kayıpların gelişmiş ülkelerin kalkınma hamlelerinin önünde önemli engel olmaya devam etmesi, iş sağlığı ve güvenliği konusunun gelişmiş ülkelerin de öncelikleri arasında yer almasına neden olmuştur. Uluslararası Çalışma Örgütünün verilerine göre, dünyada 1,2 milyarı kadın olmak üzere 3 milyar civarında iş gücü bulunmaktadır. Her gün yaklaşık 1 milyon iş kazası yaşanmakta, iş kazası ve meslek hastalıkları sonucu her yıl 2,3 milyon insan hayatını kaybetmekte, çok daha fazla insan ise iş göremez hale gelmektedir. Bu da dünya genelinde toplam gayrisafi milli hasılanın yüzde 4'ünü alıp götürmektedir. Dünya gayrisafi milli hasılasını 80 trilyon dolar olarak hesap ettiğinizde, yaklaşık 3,2 trilyon dolar her yıl iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili bir tabloyu ortaya çıkarmaktadır" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DE MADDİ KAYIP 80 MİLYAR TL

Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, Türkiye'de iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle maddi kaybın yıllık yaklaşık 80 milyar lira olduğunu söyledi. Bunun dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu kaydeden Yıldırımhan, sürekli üretmeyi hedef alan sistemin insanı ikinci plana ittiğini vurgulayarak, çalışma hayatında insan sağlığını öne çıkaran anlayışın hakim olmasının önem taşıdığını aktardı.

Yıldırımhan, Türkiye'de bu anlayışın giderek yaygınlaştığını da dile getirerek, "Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği şartlarının istenilen seviyeye gelmesi amacıyla müstakil bir iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı özelliğini taşıyan 6331 sayılı Kanun 2012 yılında yayımlanmıştır. İş sağlığı ve güvenliği konusunda önleyici, koruyucu ve iyileştirici bir anlayış benimsenmiştir" diye konuştu.

İş kazalarının en çok inşaat sektöründe yaşanması nedeniyle sempozyumun adının inşaat sektörü ve iş sağlığı olarak belirlendiğini ifade eden Yıldırımhan, şöyle konuştu: "İnşaat işlerinin geçici ve branşlaşmanın çok fazla olması, birden fazla alt işverenin bulunması gibi özellikleri ile iş sağlığı ve güvenliği açısından zor bir mücadele alanıdır. Ülkemizde inşaat sektörünün gayrisafi yurt içi hasılasındaki payının yüzde 30 seviyesinde olduğu hesaplanmaktadır"

Emlak Editörü
Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.
 • Ege Vadisi

  ANKARA / ÇANKAYA

  Sinpaş Ege Vadisi'nde 0,75 Vade Oranı

  Sinpaş Ege Vadisi'nde 0,75 Vade Oranı

 • Sinpaş Marina Ankara

  ANKARA / ÇANKAYA

  Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

  Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

 • Aydos Land

  İSTANBUL / PENDİK

  2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

  2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

 • Metrolife

  İSTANBUL / SANCAKTEPE

  Yuva Kuracaksan Net 0,79 Vade Oranıyla Ev Alacaksın Sinpaş'tan

  Yuva Kuracaksan Net 0,79 Vade Oranıyla Ev Alacaksın Sinpaş'tan

 • Demir Country

  İSTANBUL / BEYLİKDÜZÜ

  Projede Fırsat'tan Demir Country'e Özel Tatil Kampanyası!

  Projede Fırsat'tan Demir Country'e Özel Tatil Kampanyası!

 • Nirvana Güneşli

  İSTANBUL / BAĞCILAR

  İstanbul'un Merkezinde Böyle fiyat Yok!

  İstanbul'un Merkezinde Böyle fiyat Yok!

yukarı