İnşaat Patronları TÜİK Konut Satış İstatistikleri'ni Değerlendirdi

İnşaat sektörünün önde gelen temsilcileri TÜİK konut satış istatistiklerine dair değerlendirmelerde bulundu. İşte o yorumlar…

İnşaat Patronları TÜİK Konut Satış İstatistikleri'ni Değerlendirdi
19.02.2019 - Salı

TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı konut satış rakamlarına göre; Türkiye genelinde konut satışları 2018 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 oranında azalarak 127 bin 327 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 151,1 artarak 5 bin 615 oldu. İnşaat sektörünün önde gelen temsilcileri TÜİK konut satış istatistiklerine dair değerlendirmelerde bulundu. İşte o yorumlar…

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt: "Yabancıya satışta bu yıl 50 bini geçeriz"

TÜİK 2019 Ocak ayı verilerine baktığımızda tarihin en iyi Ocak satış rakamını görüyoruz.  Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %81,9 artmasını Irak, İran, Rusya başta olmak üzere Körfez ülkelerinden yatırımcıların uzun zamandır Türkiye’yi mercek altına almasına bağlıyoruz. Bu sonuçlar için hepimiz yabancı pazarlarda yoğun çalıştık. Ancak özellikle diğer Avrupa ülkelerine baktığımızda yabancıya satışta Türkiye daha rekabetçi davranması gerektiğini görüyoruz. Yabancıya gayrimenkul satışının ihracat gibi görülmesi ve döviz kazandırıcı faaliyetler kapsamına alınması konusunu her zaman dile getirdik. Bu konuda daha pratik ve çözümcü argümanlar sunmalıyız. Körfez ülkelerinden gelen Döviz kurlarının yabancılar ve tasarrufunu dövizde değerlendiren Türk vatandaşları lehine gelişme göstermesi de bu sonuca ciddi katkı sağladı. Bu etkilerin devam edeceğini bahar ve yaz aylarında da meyve vereceğini söyleyebiliriz.

Bahaş Holding CEO'su Abdüssamet Bahadır: "Yabancıya satış her geçen gün kendi rekorunu kırıyor" 

Konut satış rakamlarında yılın ilk verileri bizi yanıltmadı. TÜİK verileri yabancıya satışta yeni rekorlara koşulduğunun sinyallerini veriyor. TÜİK rakamlarına baktığımızda yabancıya satışta rekor denebilecek bir tablo var. 2018 yılını yüzde 78,4 artışla 39 bin 663 olarak kapatmıştık. 2017 yılında ise bu rakam 22 bin 234 adet konut satışı olarak gerçekleşmişti. Bu yıl ocak ayında yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 81,9 artarak 3 bin 168'e ulaşması son derece sevindirici. Yabancıya satış her geçen gün kendi rekorunu kırıyor diyebiliriz. Hatta yıl sonunda 50 bini aşmamız şaşırtıcı olmaz. 

Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü: “Yıl sonunda yabancı yatırımcıda rekor bekliyoruz" 

Türkiye genelinde konut satışları ocak ayında yüzde 24,8 düşük gelse de sektör bu açığı yabancıya satıştan kapatıyor. Bunu bir çeşit dengelenme olarak kabul edebiliriz. Konut kredi faizlerinin düşmesiyle beraber beklemede olan yerli yatırımcının harekete geçeceğini unutmamak gerekir. Diğer taraftan; son TÜİK verileri, yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 81,9 artarak 3 bin 168 olduğunu gösteriyor. Burada yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza ciddi oranda satış yapmamız etkili oluyor. Bu potansiyeli daha fazla harekete geçirmek için yurt dışında fuarlar düzenlenmeye başladı. Bu çabalarla yurtdışında yaşayan vatandaşların anavatanlarında daha fazla konut edineceğini düşünüyoruz.  
 
İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık: "Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşların ilgisi daha da artacak"

2019 yılının ilk konut satış rakamları geldi. TÜİK rakamlarına baktığımızda konut satışlarında konut kredi oranlarının yüksekliğine bağlı olarak genel bir düşüş görülürken, yabancıya satışta yine sevindirici rakamlar geldi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 9 olarak gerçekleşmesi kredi satışların olmadığını gösteriyor. Diğer yandan yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 81,9 artarak 3 bin 168 oldu. Burada gurbetçilerin ilgisinin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu da sektör açısından son derece sevindirici bir tablo. Başta Almanya olmak üzere Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşları Türkiye'de konut sahibi olmak için şirketlerin kampanyalarından ve ödeme kolaylıklarından faydalanmayı tercih ediyor. Bu rakamların önümüzdeki aylarda daha da artacağını, hatta yabancıya satışta yıl sonunda yeni rekorlara imza atılacağını düşünüyoruz.

Fırsat Projeleri

Strada Bahçeşehir

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Strada Bahçeşehir'de Yaşam Yeni Caddesinde

Strada Bahçeşehir'de Yaşam Yeni Caddesinde

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'de Kiralarınız Eve Dönüşsün

AND Pastel'de Kiralarınız Eve Dönüşsün

Çiftçi Towers

İSTANBUL / BEŞİKTAŞ

İstanbul Kadar Eşsiz Bir Yaşam...

İstanbul Kadar Eşsiz Bir Yaşam...

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Sıra Dışı Olma Sırası Şimdi Evinizde

Sıra Dışı Olma Sırası Şimdi Evinizde

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

170 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

170 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

Sur Yapı Antalya

ANTALYA / KEPEZ

Sur Yapı Antalya'da Yaz Fırsatı

Sur Yapı Antalya'da Yaz Fırsatı