İmar Fırsatçıları Ormanlara Göz Dikti! 

İmar barışını fırsata çevirmek isteyenlerin Türkiye’nin akciğerleri olan ormanlık alanlara göz diktiği belirlendi.

İmar Fırsatçıları Ormanlara Göz Dikti! 
26.07.2019 - Cuma

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan imar barışı hareketi suistimallere maruz kalmaktan kurtulamıyor. İmar barışını fırsata çevirmek isteyen bazı fırsatçıların İzmir Buca’da ormanlık bir alanı talan ederek kaçak yapı inşa ettikleri ortaya çıktı. Uydudan tespit edilen görüntülerle ortaya çıkan talanda fırsatçıların 40 dönümlük ormanlık alandaki ağaçları yok edip 50 yapı inşa ettiği belirlendi.

Yıkım Süreci Başladı

Belediye ekiplerinin fark ettiği talan, kentin yeşil varlığını korumak için havadan ve karadan kaçak yapıları engelleme çalışmaları sonucunda ortaya çıkarıldı. Ekipler Kırıklar, Kaynaklar, Belenbaşı, Karacaağaç ve Doğancılar bölgesinde yeşil talanına karşı teyakkuza geçerek Kırıklar Mahallesi Delioğlan bölgesinde inşa edilen 50 kadar kaçak yapıyı tespit ettiler. Yapılan tespit sonrası Buca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Buca İlçe Jandarma Komutanlığı ve İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler gereken işlemi yaparak yıkım sürecini başlattı.

Bölgede gerçekleştirilen yıkım işlemlerinin ardından ortaya çıkan tablo şaşkınlık yarattı. İmar fırsatçılarının imar barışından faydalanabilmek için yaklaşık 40 bin metrekarelik arazide yer alan ağaçların teker teker yok edildiği ve bu alanın konut bölgesine dönüştürüldüğü belirlendi. Alanın tekrar ormanlık hale getirilebilmesi için İzmir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ağaçlandırma çalışmaları yapılarak, yıkım atıklarının bölgeden temizlenmesinin sonrasında eski haline dönüştürülmesi için süreç başlatılmış durumda. 

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.