İmar Barışı'nda “Bungalov” Krizi!

31 Aralık 2017'den önceki yapılara affın gelmesini fırsat bilen imar barışı fırsatçıları, yaylalara bungalov inşa ediyor.

İmar Barışı'nda “Bungalov” Krizi!
05.09.2019 - Perşembe

31 Aralık 2017'den önceki yapılara affın gelmesini fırsat bilen imar barışı fırsatçıları, yaylalara bungalov inşa ediyor.

Başlatılan imar barışı hareketiyle 31 Aralık 2017'den önce yapılan inşaatlara resmiyet kazandırılarak ruhsat verilmesi kararlaştırılmıştı. Bu uygulamayı kendi yararlarına döndürmek isteyen fırsatçılar ise harekete geçmekte geç kalmadılar. Uygulamayı fırsat bilen kişiler, geçtiğimiz aylarda Karadeniz’de bulunan yaylalarda inşaatlar yapmışlardı. Bu yaylalarda bulunan binaların yıkımının ardından tekrar harekete geçen fırsatçılar bu kez de “bungalov” adı verilen tek katlı ahşap yapıları inşa etmeye başladılar.  

Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre, başlatılan imar barışı hareketini kendi çıkarı için kullanan fırsatçıların faaliyetleri bitmek tükenmek bilmiyor. İmar barışından faydalanmak için Karadeniz’de yüzlerce beton yapı inşa eden fırsatçılar, bu yapıların yıkılması üzerine pes etmeyerek bu kez de ahşaptan yapılan bungalov evler inşa etmeye başladılar. 

Valilik Harekete Geçti

Fırsatçıların talanı sırasında Ayder Yaylası başta olmak üzere Karadeniz’in ünlü yaylalarında beton katliamı yaşandı. Yapılan müdahaleler sonrası bölgede hayata geçirilen betonarme çalışmaları ve salıncak gibi uygulamalar durduruldu fakat doğayı kirletmek isteyen fırsatçıların ısrarı sona ermedi. Fırsatçılar son olarak bölgede, tek katlı ahşap yapılar olarak bilinen bungalov ev furyası başlattılar. Rize'de sayıları artış gösteren ve büyük tepkilere neden olan ahşap ev fırsatçılığını sona erdirmek üzere valilik çalışmalara ve yasal işlemlere başladı. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rize Valisi Kemal Çeber, "Kaçak yapılarla ilgili kararlılığımızı gören vatandaşlarımız beton yapı yapmak yerine bungalov evi bir gece ansızın ortaya koymaya başladı. Ertesi gün bakıyorsunuz orada bir bungulov ev. Bu nasıl oluyor? Bunun cevabı da şu. Sadece Rize'de 120 civarında yaylamız var. Gidiyor gece oraya evi koyuyor. Anında tutanak tutuluyor. Bunlara da 'dur' diyeceğiz, müsaade etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.