“Hedefimiz Yılda 300 Bin Konutu Dönüştürmek”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Akıllı Şehirler ve Kentsel Dönüşüm Kurultayı’nda yaptığı konuşmada “Hedefimiz yılda 300 bin konutu dönüştürmek.” dedi

“Hedefimiz Yılda 300 Bin Konutu Dönüştürmek”
21.12.2018 - Cuma

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Akıllı Şehirler ve Kentsel Dönüşüm Kurultayı’nda yaptığı konuşmada “Hedefimiz yılda 300 bin konutu dönüştürmek.” dedi. Ankara’da düzenlenen 'Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nın 6'ncısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm süreci ile ilgili detayları paylaştı. bakanlık olarak yılda 300 bin konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini belirten Kurum, "Gecekondu yerine 30 katlı bina istemiyoruz, buna da müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu. Bakan Murat Kurum, bakanlık olarak alınacak verilerle kentsel dönüşüme örnek projeler katmak arzusunda olduklarını ifade etti. 

“Sanayi mi inşaat mı tartışmasını yapmıyoruz.”

Bakan Kurum, "İstatistik vermek istiyorum. 2017'de BM raporunda dünya nüfusu 1 milyar artarak 7.6 milyar seviyesine gelmiş. 2050 yılında dünya genelinde 10 milyar nüfus bekliyoruz. Türkiye'de yıllık yüzde 1.5 artış var. Bu nüfusun yaklaşık yüzde 88'i şehirlerimizde yaşıyor. Konut adedi 19.5 milyon. Dolayısıyla inşaat sektörümüz ülkemizde ve diğer ülkelerde lokomotif olmaya devam edecek. Sanayi mi inşaat mı tartışmasını yapmıyoruz. İki olguyu da birbirinden ayırmaya gerek olmadığını düşüyorum. Gelişen ülkelerde her ikisi de önemli" şeklinde konuştu.

“20 Yılda 6.7 Milyon Bağımsız Bölüm Dönüşmeli”

Bakan Kurum, 2012'de başlayan kentsel dönüşüm hamlesiyle bugüne kadar 662 bin bağımsız bölümün dönüşüm kapsamına alındığını belirterek, "Bugüne kadar bakanlık olarak kentsel dönüşüm projelerinde başta kredi desteği olmak üzere 8.5 milyar TL kaynak aktarıldı. Gelecek 20 yılda 6.7 milyon bağımsız bölümün dönüşmesi gerekiyor" dedi. Bakan Kurum, gecekondu yerine 30 katlı bina yapılmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi. Bakan Kurum, şöyle konuştu: "Vatandaşın içerisinde olduğu değer esaslı projeler yapılacak. Asıl olan depremden vatandaşımızın en az zararı görmesidir. Çökük, metruk ve afet riski görülen alanların dönüşümü çok önemli. En son Erzurum'a gittik. Çok kadim bir şehir. Şehir meydan düzenlemesi yapacağız hem de tarihimizi gün yüzüne çıkarıp gelecek nesillerimize aktarma fırsatımız olacak. Bizim tarihimiz bin yıla dayanıyor. Ecdadın bize bıraktığı eserleri ortaya çıkarıyoruz ve buna devam edeceğiz. Tarihi kentlerimizi ortaya çıkaracak projeler ortaya koyacağız."
 

Sabah

Fırsat Projeleri

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'de Yaşam Başladı

AND Pastel'de Yaşam Başladı

Başkent Emlak Konutları

ANKARA / ÇANKAYA

Başkent Emlak Konutları'nda 0,99 Vade Oranı

Başkent Emlak Konutları'nda 0,99 Vade Oranı

Gebze Emlak Konutları

KOCAELİ / GEBZE

Gebze Emlak Konutları 3. Etap'ta Yaşam Başladı

Gebze Emlak Konutları 3. Etap'ta Yaşam Başladı

Başakkent Gölet

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Başakkent Gölet'te Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Başakkent Gölet'te Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Folkart Yaka Evleri

İZMİR / KARŞIYAKA

Folkart Yaka Evleri'nde Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Folkart Yaka Evleri'nde Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Aydos Country

İSTANBUL / SANCAKTEPE

Aydos Country'de 180 Ay 0,99 Vade Oranı...

Aydos Country'de 180 Ay 0,99 Vade Oranı...