“Hedefimiz Yılda 300 Bin Konutu Dönüştürmek”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Akıllı Şehirler ve Kentsel Dönüşüm Kurultayı’nda yaptığı konuşmada “Hedefimiz yılda 300 bin konutu dönüştürmek.” dedi

“Hedefimiz Yılda 300 Bin Konutu Dönüştürmek”
21.12.2018 - Cuma

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Akıllı Şehirler ve Kentsel Dönüşüm Kurultayı’nda yaptığı konuşmada “Hedefimiz yılda 300 bin konutu dönüştürmek.” dedi. Ankara’da düzenlenen 'Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nın 6'ncısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm süreci ile ilgili detayları paylaştı. bakanlık olarak yılda 300 bin konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini belirten Kurum, "Gecekondu yerine 30 katlı bina istemiyoruz, buna da müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu. Bakan Murat Kurum, bakanlık olarak alınacak verilerle kentsel dönüşüme örnek projeler katmak arzusunda olduklarını ifade etti. 

“Sanayi mi inşaat mı tartışmasını yapmıyoruz.”

Bakan Kurum, "İstatistik vermek istiyorum. 2017'de BM raporunda dünya nüfusu 1 milyar artarak 7.6 milyar seviyesine gelmiş. 2050 yılında dünya genelinde 10 milyar nüfus bekliyoruz. Türkiye'de yıllık yüzde 1.5 artış var. Bu nüfusun yaklaşık yüzde 88'i şehirlerimizde yaşıyor. Konut adedi 19.5 milyon. Dolayısıyla inşaat sektörümüz ülkemizde ve diğer ülkelerde lokomotif olmaya devam edecek. Sanayi mi inşaat mı tartışmasını yapmıyoruz. İki olguyu da birbirinden ayırmaya gerek olmadığını düşüyorum. Gelişen ülkelerde her ikisi de önemli" şeklinde konuştu.

“20 Yılda 6.7 Milyon Bağımsız Bölüm Dönüşmeli”

Bakan Kurum, 2012'de başlayan kentsel dönüşüm hamlesiyle bugüne kadar 662 bin bağımsız bölümün dönüşüm kapsamına alındığını belirterek, "Bugüne kadar bakanlık olarak kentsel dönüşüm projelerinde başta kredi desteği olmak üzere 8.5 milyar TL kaynak aktarıldı. Gelecek 20 yılda 6.7 milyon bağımsız bölümün dönüşmesi gerekiyor" dedi. Bakan Kurum, gecekondu yerine 30 katlı bina yapılmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi. Bakan Kurum, şöyle konuştu: "Vatandaşın içerisinde olduğu değer esaslı projeler yapılacak. Asıl olan depremden vatandaşımızın en az zararı görmesidir. Çökük, metruk ve afet riski görülen alanların dönüşümü çok önemli. En son Erzurum'a gittik. Çok kadim bir şehir. Şehir meydan düzenlemesi yapacağız hem de tarihimizi gün yüzüne çıkarıp gelecek nesillerimize aktarma fırsatımız olacak. Bizim tarihimiz bin yıla dayanıyor. Ecdadın bize bıraktığı eserleri ortaya çıkarıyoruz ve buna devam edeceğiz. Tarihi kentlerimizi ortaya çıkaracak projeler ortaya koyacağız."
 

Sabah

Fırsat Projeleri

Fortis Sinanlı Yeni Kadıköy

İSTANBUL / KADIKÖY

Şehrin Dışında Değil Tam Merkezinde

Şehrin Dışında Değil Tam Merkezinde

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

İnistanbul

İSTANBUL / FATİH

İnistanbul'da Hayat Başlıyor

İnistanbul'da Hayat Başlıyor

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

124 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

124 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

Panorama Incity

İSTANBUL / KAĞITHANE

Lansmandaki Son 2 Daireye Özel Net %30 İndirim

Lansmandaki Son 2 Daireye Özel Net %30 İndirim

Haftanın Fırsat Projesi 3

İSTANBUL / KAĞITHANE

Kaçırılmayacak Fırsat...

Kaçırılmayacak Fırsat...