GYODER'den Faiz İndirimi Açıklaması!

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun faiz indirimi kararıyla ilgili bir açıklama yaptı. İşte detaylar...

GYODER'den Faiz İndirimi Açıklaması!
12.09.2019 - Perşembe

GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu (PPK)’nun faiz indirimi kararıyla ilgili bir açıklama yaptı. İşte o açıklama…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK)’nun faiz indirimi kararı tüm sektörlerde sevinç yarattı. Türkiye gayrimenkul sektörünün çatı kuruluşu GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin ise yaptığı açıklamada “Konut kredisi faizinin yüzde 1’in altına düşmesi sektöre canlılık kazandıracak” ifadelerini kullandı.

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, konut kredisi faizinin yüzde 1’in altına düşmesinin gayrimenkul sektörünü harekete geçirdiğini belirterek şunları söyledi:  “25 Temmuz’da Merkez Bankası’ndan faiz indirimi kararının ardından ilk adımı Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank attı ve konut kredisi faizini yüzde 0.99'a çekti. Kamu bankalarını izleyen bazı özel bankaların da konut kredisi faizlerinde indirime gitmesinin sektöre katkısı son derece olumlu oldu. Konut satışlarını olumlu etkileyecek faiz indiriminin sektörün geneline yayılması ve bu indirimlerin özel bankalarda da devam etmesini bekliyoruz.”

“Bu süreç faiz oranlarının inmesiyle ivme kazanacak”

Açıklamasına devam eden Yetgin, “Gayrimenkul sektörü mevcut gayrimenkullerden yararlanmak isteyenler için cazip fırsatlar sunmaktadır. Maliyet artışına karşı fiyatlar artmadığı gibi yeni inşaat ruhsatları da azaldı. Aslında içinde bulunduğumuz süreçte konuta talep azalmadı, vatandaşlar uygun alım koşullarını bekledi. Ancak şimdi yatırıma dönme süreci başladı. Bu süreç faiz oranlarının inmesiyle ivme kazanacak. Özellikle beklemede olan kesimlerin harekete geçmesiyle konut kredisi kullanımı yeniden yükselişe geçecektir. Dolayısıyla konut kredisi faizinin yüzde 1’in altına düşmesi sektöre canlılık kazandıracak, 2019 yılının son çeyreğinde konut satışları daha da artacaktır” dedi.

Emlak Editörü
Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.

Fırsat Projeleri

Evora Denizli

DENİZLİ / BABADAĞ

Evora Denizli'de

Evora Denizli'de "0" Peşinatla Ev Sahibi Olun

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'den Yeni Yeni Fırsatı!

AND Pastel'den Yeni Yeni Fırsatı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Sinpaş Finans Şehir'de Az Katlı Çok Farklı Yaşam...

Sinpaş Finans Şehir'de Az Katlı Çok Farklı Yaşam...

Evora İstanbul

İSTANBUL / TUZLA

Hayallerinize Kavuşma Zamanı

Hayallerinize Kavuşma Zamanı

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası