Gayrimenkuller Varlık Barışına Dahil Edildi!

Başvuru süresi yıl sonuna kadar uzatılan varlık barışı kapsamına taşınmazlar da dahil edilerek uygulama kapsamında değerlendirilebilecek.

Gayrimenkuller Varlık Barışına Dahil Edildi!
31.07.2019 - Çarşamba

Yurt dışında yaşayan vatandaşların para, altın, döviz ve menkul kıymetlerini Türkiye’ye getirmelerine ilişkin başlatılan varlık barışına başvuru süresi yılsonuna kadar uzatıldı. Bunun yanında varlık barışına gayrimenkuller de dahil edilerek varlıklara dönüştürülebilecek.

Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını kapsayan düzenleme TBMM'de kabul edilmişti. Düzenleme kapsamında 31 Aralık 2019'a kadar gerçek ve tüzel kişiler, bunlara yönelik serbestçe tasarruf yapma hakkına sahip. 

Varlıklar 3 Ay İçinde Türkiye’ye Getirilecek

Varlık barışı düzenlemesi kapsamında varlıklar bildirimin gerçekleştiği tarihten itibaren 3 ay içinde için Türkiye’ye nakledilecek. Bu varlıkları bildirebilecekleri son tarih ise 31 Aralık 2019 olarak açıklanmış durumda. Türkiye'deki banka veya aracı kuruma bildirilen bu varlıklar için yüzde 1 vergi ödenecek. Bildirimin gerçekleştirildiği tarihten itibaren varlıklar 3 ay içinde Türkiye'ye getirilecek. Varlık barışının işleyişine ilişkin tebliğ taslağına göre ilgili bildirimler bu konuda yetki verilen vekiller veya kanuni temsilciler tarafından yapılacak. Tasarruf edilen bu varlıklar, şirket adına bildirim veya beyana konu edilerek düzenlemeden faydalanabilecek. Bunun yanında söz konusu varlıkların şirket veya şirket ortaklarına ya da gerçek kişilere ait olup olmadığının ispat edilmesi gerekiyor. Bildirilen varlıklar artırılmak istenirse ilave varlıklar içi yeni bir bildirim yapılması gerekecek.

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.