Galatasaray Florya Arazisi Ne Zaman İhaleye Çıkacak?

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, kulübe gelir getirmesi beklenen Florya arazisi satışı için yakın bir zamanda ihaleye çıkılacağını söyledi.

Galatasaray Florya Arazisi Ne Zaman İhaleye Çıkacak?
01.12.2017 - Cuma

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, kulübe gelir getirmesi beklenen Florya arazisi satışı için yakın bir zamanda ihaleye çıkılacağını söyledi.

Hürriyet gazetesi spor muhabirlerinden Ali Naci Küçük'ün sorularını cevaplayan Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Florya arazisine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Faiz yükünün azaltılması, hatta sıfıra inmesi için yaklaşık 1.5 milyar TL'lik Riva - Florya projelerinden kaynak sağlamayı hedeflediklerini anlatan Başkan Dursun Özbek, "Bu projeler orta vadeli. Emlak Konut ile yapılan projelerin esası, hasılat paylaşımı teşkil ediyor. Kârın Yüzde 80’i G.Saray’ın, yüzde 20’si Emlak Konut’un olacak. Birinci dilimi teşkil eden 90 milyon dolar kasaya girdi. Bunu finansal borçlarının kapatılmasında kullandık. Riva ihalesi sonrasında garanti edilen 761 milyon TL’nin 388 milyon TL’si kasaya girdi. Galatasaray’ın şu anda elinde 370 milyon TL daha temlik edebileceği asgari hedeflenen rakamdan kaynaklanan bakiyesi daha var. Bunu da günü geldiği zaman, doğru şekilde kullanmak üzere Galatasaray’ın gelirlerine intikal ettireceğiz. Florya da yakında ihaleye çıkacak. Gelir, Galatasaray’ın finansal borçlarının temizlenmesi adına kullanılacak" ifadelerini kullandı.

341 MİLYON TL CEVABI VERİLECEK

Dursun Özbek, Riva'dan kaynaklanan Galatasaray Kulübü'nün kasasına girmiş bir meblağ olduğunu kaydederek, "Bu meblağı genel kurulda anlatacağız. Riva ve Florya’dan garanti edilen paranın bir bankadan temlik edilmesi sureti ile 341 milyon TL nakit para girişi oldu. Bu nakit Galatasaray Spor Kulübü Derneğinin parası idi. Bunu biz Sportif AŞ’nin sermayesinin de artırılması ihtiyacına avans olarak gönderdik. Oradan da, kredi hesaplarının kapanması adına ilgili bankalara gönderdik. Bu net ve açık” şeklinde konuştu.

BAŞBAKAN'IN ONAYINDAN SONRA FLORYA'DAN TAŞINIYORUZ

Florya'dan taşınma işlemlerine de değinen Başkan Dursun Özbek, "Florya Galatasaray’a dar geliyor. Zemin yenilenmesi ile Kemerburgaz’a taşınmanın alakası yok. Proje planlandığı gibi yürüyor. Kemerburgaz’daki arazi Orman ve Savunma Bakanlıklarına ait. Biz sayın Cumhurbaşkanı’ndan destek istemiştik. Teşekkür ediyorum. Büyük destek verdi. İki bakanlıktan da onay aldık. Maliye Bakanlığı da uygun gördü ve Başbakanlığa iletti. Sayın Başbakan ile de görüşüldü. İlerideki günlerde bu konuya gerekli imzayı atması ile birlikte Galatasaray, Florya’dan taşınacak. Herhangi bir rötar söz konusu değil" diye konuştu.

Fırsat Projeleri