Faiz İndirimi Sonrası Ev Fiyatlarında Son Durum! 

Konut kredilerinde beklenen faiz indirimi yapıldı. Peki, ev fiyatları ne durumda? İşte ev sahibi olmak isteyen herkesin aklındaki o sorunun cevabı…

Faiz İndirimi Sonrası Ev Fiyatlarında Son Durum! 
22.08.2019 - Perşembe

Konut kredilerinde beklenen faiz indirimi yapıldı. Peki, ev fiyatları ne durumda? İşte ev sahibi olmak isteyen herkesin aklındaki o sorunun cevabı…

Konut kredilerinde uzun zamandır beklenen hamle gerçekleştirildi ve Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ın kampanyalı konut kredisi faizleri yaklaşık bir sene sonra yüzde 1’in altına düştü.  Bu hamle sonrası konut piyasasında hakim olan durgunluk yerini harekete bıraktı. Şu an konut sahibi olmayı düşünen tüketicilerin aklını ise konut fiyatlarının düşüp düşmediği sorusu meşgul ediyor. Peki, yapılan kredi faiz indirimleri sonrası konut fiyatlarının güncel durumu ne? Konut fiyatlarında indirim oldu mu? Konuta talep artınca fiyatlar yükseldi mi?

Kredipazarı'nda yer alan habere göre; Merkez Bankası verilerinin sonucuna göre, Konut Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre reel olarak yüzde 12,10 oranında düştü. Yurt geneli metrekare birim konut fiyatı Haziran 2019’da 2.751 TL oldu. Metrekare bazında konut fiyatları İstanbul’da 4.673 TL, Ankara’da 2.053 TL, İzmir’de ise 3.086 TL olarak belirtildi. 

Ani Yükseliş Yaşanmadı

Konut kredisi faiz oranlarında gerçekleştirilen kısmi faiz indirimi ve hareketlenmenin yaşandığı Haziran ve Temmuz aylarında konut fiyatlarında sert bir yükselişe rastlanmadı. Bunun yanında Fakat Merkez Bankası’nın faiz indiriminden sonra hızı bir şekilde düşen konut kredisi faizleri ve kamu bankalarının da yaptıkları indirimler sonrası Ağustos ayı içerisinde konuta ve konut kredilerine talep patlaması yaşandı. Bu dönemde 1 hafta içinde kullanılan konut kredilerinin rakamı, Temmuz ayının tamamında kullandırılan rakamın yaklaşık 3 katı kadar gerçekleşti.

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.