Esenyurt Tapu Dairesi'nde Rüşvet Operasyonu!

Esenyurt Tapu Dairesi’nde görevli bazı memur ve müdür yardımcılarının rüşvet aldığı iddia edildi. İddialar üzerine soruşturma başlatıldı.

Esenyurt Tapu Dairesi'nde Rüşvet Operasyonu!
10.09.2017 - Pazar

Esenyurt Tapu Dairesi’nde görevli bazı memur ve müdür yardımcılarının rüşvet aldığı iddia edildi. İddialar üzerine soruşturma başlatıldı.

Esenyurt Tapu Dairesi’nde görevli bazı memur ve müdür yardımcılarının rüşvet aldığı ihbar edildi. Gelen ihbarları değerlendiren İstanbul mali polisi soruşturma başlattı. Milliyet'ten Ferit Zengin'in haberine göre, mali polis rüşvet operasyonunda rüşvet alan şüphelilerin üçünün müdür yardımcısı, 11’inin memur, 33 emlakçı ve muamelecinin de rüşvete aracılık eden ve veren isimler olarak tespit etti. 

47 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Dün sabah harekete geçen mali şube ekipleri, 47 şüpheliyi gözaltına alarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Üç aşamalı çark Şebeke halinde faaliyet gösteren 47 şahıs arasındaki emlakçı ve muamelecilerin tapu dairesinde işi olan vatandaşların işlemlerini hızlandırıp karşılığında ilk rüşveti aldıkları belirlendi. Rüşvet vermeyen vatandaşların işlemlerini zorlaştıran memurların ilk rüşveti alan muameleci ve emlakçılar üzerinden ikinci rüşveti alarak işlemleri gerçekleştirdikleri belirlendi.  25 bin lira günlük rüşvet aldıkları tespit edilen şebekenin üyesi  tapu memurlarının yapamadıkları usulsüz işlerde ise gözaltına alınan müdür yardımcılarının devreye girdiği ve üçüncü bir rüşvet karşılığı usulsüz işlemleri gerçekleştirdikleri belirlendi.   ‘Şarj aletini getir’ Polis, kalabalık ortamlardaki rüşvet alışverişinin şifreli kelimelerle yapıldığını tespit etti. Rüşvetin şifresi ise “şarj aleti” olarak saptandı. Daire çalışanlarının muameleci ve emlakçılarla yaptıkları yüz yüze ve telefon görüşmelerinde, “Şarj aletimi getirdin mi?”, “Şarj aletimi getirmeyi unutma” gibi şifreli cümleler kurarak para istedikleri tespit edildi. 

Fırsat Projeleri