En Konutun Satıldığı İlçe: Esenyurt!

FuzulEv'in TÜİK verileri üzerinden yaptığı araştırmaya göre son 8 ayda Türkiye’de en fazla konut satışı gerçekleştirilen ilçe Esenyurt oldu. 

En Konutun Satıldığı İlçe: Esenyurt!
01.10.2019 - Salı

Son 8 ayın baz alındığı araştırmaya göre Türkiye’de en fazla konut satışı gerçekleştirilen ilçe Esenyurt oldu. 

FuzulEv'in TÜİK verileri üzerinden yaptığı araştırma sonuçlarına göre İstanbul’un Esenyurt ilçesi, 18 bin 976 adet konut satışı ile son 8 ayın en fazla konut satılan ilçesi oldu. Esenyurt’un ardından 11 bin 510 adetle Antalya Kepez ve 10 bin 651 adetle Ankara Keçiören geldi. 

Araştırmanın detaylarını aktaran FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, “Listede Anadolu ilçelerinin ağırlığı göze çarpıyor. İlk 10 içinde İstanbul’u temsil eden tek ilçe Esenyurt olurken, Ankara'dan tam 4 ilçe ilk 10 içinde yer aldı. Antalya, Bursa, Gaziantep ve Konya da yine ilçelerini ilk 10 arasına sokabilen diğer şehirler. Bu tablo, özellikle Anadolu’da konut talebinin hala yüksek olduğunu gösteriyor. 2019’un ilk 8 ayındaki konut satış istatistiklerine göre hazırlanan araştırmaya göre, Türkiye’de en fazla konut satışının yapıldığı ilçe geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul'un Esenyurt ilçesi oldu. Esenyurt’ta yılın ilk 8 ayında 18 bin 976 konut satılırken, onu 11 bin 510 konut satışıyla Antalya’nın Kepez ve 10 bin 651 konut satışıyla Ankara'nın Keçiören ilçeleri izledi” şeklinde konuştu.

Ankara’dan 4 İlçe

Ankara ilçelerinin listede önemli bir ağırlığı olduğunu belirten Akbal şöyle devam etti:

“Listede Anadolu ilçelerinin ağırlığı göze çarpıyor. İlk 10 içinde İstanbul’u temsil eden tek ilçe Esenyurt olurken, Ankara’dan tam 4 ilçe ilk 10 içinde yer aldı. Antalya, Bursa, Gaziantep ve Konya de yine ilçelerini ilk 10 arasına sokabilen diğer şehirler. Ankara’nın Keçiören, Çankaya, Mamak ve Yenimahalle ilçeleri, Türkiye genelinde en fazla konut satışının gerçekleştiği ilk 10 ilçe arasında yer alıyor. Bunun dışında Bursa’dan Nilüfer, Gaziantep’ten Şahinbey, Antalya’dan Alanya ve Konya’dan Selçuklu ilk 10 içinde yer alan diğer ilçeler.” 

Van’ın Erciş ve İstanbul’un Beykoz ilçelerinin araştırmada son sırada yer alan ilçeler olduklarını belirten Eyüp Akbal, “Beykoz’un 250 bine yakın nüfusu olmasına rağmen, ilçedeki konut stokunun azlığı ve konut tipinin daha çok üst gelire hitap eden ünitelerden oluşması bu sonuçtaki en büyük etkenlerden bir tanesi” dedi.

Emlak Editörü
Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.

Fırsat Projeleri

Sinpaş Marina Ankara

ANKARA / ÇANKAYA

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Nef Bahçelievler

İSTANBUL / BAHÇELİEVLER

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Siz Çok Kazanın Diye...

Siz Çok Kazanın Diye...

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Nef 36 Basınekspres

İSTANBUL / BAĞCILAR

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!