Emlak Vergisi Tasarısı, TBMM'de Onaylandı!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda değişiklik yapan tasarıda Emlak Vergisi ile ilgili madde kabul edildi.

Emlak Vergisi Tasarısı, TBMM'de Onaylandı!
12.10.2017 - Perşembe

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda değişiklik yapan tasarıda Emlak Vergisi ile ilgili madde kabul edildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda değişiklik yapan tasarıda; Emlak Vergisi ile ilgili maddede kabul gördü.Bu göre, Emlak Vergisi Kanunu'na geçici madde eklenerek, takdir komisyonlarınca 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi m2 birim değerlerinin, 2017'de uygulanan birim değerlerin belirli bir yüzdesini geçmemesine dikkat edilecek.

Uygulamaya göre takdir komisyonlarınca 2018'e ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017 yılı için uygulanan asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin yüzde 50 fazlası esas alınacak.  Öte yandan, 2019, 2020, 2021 yıllarında bina ve arazi vergisi matrahları ile asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri üzerinden uygulanacak. 

Hesaplamada, Arsa ve Arazi m2 Birim Değerleri Uygulanacak!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye'de kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin en kritik konularından birinin gayrimenkul sektörünün vergilendirilmesi ve varlıkların gerçek değerleri üzerinden vergiye konu edilmesi olduğunu dile getirdi.

Ağbal, vatandaşlardan emlak vergisinin yüksekliğine yönelik, "bu rakamlar yüksek, astronomik" şikayetleri geliyorsa vatandaşı dinleyeceklerine dikkat çekti.
Bakan Ağbal, "Her gün, her yerde plan değişikliği mi yapılıyor? Beşiktaş'ta, Kadıköy'de her gün plan değişikliği mi var? Ama rakamlar yüksek. Hakkaniyete uygun ölçü getirelim. Oturup, çalıştık, enflasyon rakamlarına baktık, konut sektöründe fiyat endekslerine baktık, genel fiyat artışlarını yakalayacak bir oranın yüzde 50'ye kadar olması halinde bunun makul olacağını gördük. Getirdiğimiz düzenleme, geniş toplum kesimleri tarafından memnuniyetle karşılandı." Dedi.

Fırsat Projeleri