Depreme Dayanıklı Okullar, Zeytinburnu'nda Eğitim Ve Öğretim'e Hazır!

Zeytinburnu’nda  Öğrenciler, KİPTAŞ ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliğiyle inşa edilen okullarda yeni eğitim öğretim yılına başlayacak.

Depreme Dayanıklı Okullar, Zeytinburnu'nda Eğitim Ve Öğretim'e Hazır!
11.09.2017 - Pazartesi

Zeytinburnu’nda  Öğrenciler, KİPTAŞ ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliğiyle inşa edilen okullarda yeni eğitim öğretim yılına başlayacak.

Zeytinburnu Belediyesi, depreme dayanıksız olduğu tespit edilen okulların yerine inşa ettiği Samiha Ayverdi Anadolu Lisesi, Zeytinburnu Anadolu Teknik ve Ticaret Meslek Lisesi’ni hizmete açtı. Liselerin açılmasına az bir süre kala modern ve depreme dayanıklı, okullarda ders yapmaya hazırlanan öğrenciler, KİPTAŞ ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliğiyle inşa edilen okullarda yeni eğitim öğretim yılına başlayacak.

Toplam 6 katlı ve 32 derslikten oluşan 14 bin 540 m2 üzerine kurulu her iki lisede fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları, açık ve kapalı spor salonları, basketbol sahası, seyirci tribünü yer alıyor. Okullarda ayrıca, resim ve müzik atölyesi, 186 kişilik konferans salonu, fuaye alanı, tören alanı, rehberlik odaları, öğretmenler odası, danışma, kantin, otopark, bay ve bayan mescidi bulunuyor.

Yeni yapılan liselerde öğrencilerin gürültüden uzak, sessiz bir alanda kitap okuyabilmesi için her iki okulun en üst katına teras manzaralı ve balkonlu kütüphaneler inşa edildi. Ağaçlandırma  çalışmalarının  devam ettiği okullarda, sağlık sorunlarında ilk müdahalenin yapılabilmesi için revir odası ve sığınak yer alıyor.

Zeytinburnu’nda  Okullar, Yeniden İnşa ediliyor!

Zeytinburnu bölgesinde, Mayıs ayında yıkımı yapılan Fatma Süslügil İlkokulu ve Ayhan Şahenk Ortaokulu’nun inşaat çalışmaları ise, devam ediyor.Toplam 21 bin 565 m2 inşaat alanı bulunan yeni projede, iki okul depreme dayanıklı modern derslikler, tasarım atölyeleri, kapalı spor salonu, kapalı otopark gibi sosyal ve kültürel olanaklara sahip bir eğitim kompleksi olacak. Söz konusu okulların, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı’na yetiştirilmesi planlanıyor.

Zeytinburnu Kız İmam Hatip Lisesi ise, olası bir depremde faciaya yol açmaması için yıkılıp yeniden inşa ediliyor. Zeytinburnu Kız İmam Hatip Lisesi’ne ayrıca 120 kişi kapasiteli güvenli bir yurt yapılıyor. Lisenin 65 modern dersliği, konferans salonu ve son teknolojiyle donatılmış laboratuvarları, yemekhanesi ve kütüphanesi de yer alacak.

Zeytinburnu’nda; Merkezefendi İlköğretim Okulu, Reşat Tardu İlköğretim Okulu, Sümer İmam Hatip Ortaokulu, TRİSAD Triko Örme ve Konfeksiyon Meslek Lisesi, Zeytinburnu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yeniden inşa edilen okullar arasında.Öte yandan, Şehit Büyükelçi Galip Balkar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Mehmet İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de,  depreme dayanıklı inşa ediliyor.

Fırsat Projeleri