“Deprem Hattında Kırılmalar Başlamış Olabilir!”

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "Silivri açığındaki depremin beni korkuttuğunu söyledi. Beni korkutan ise bu hatta kırılmanın başlamış olabileceği" dedi...

“Deprem Hattında Kırılmalar Başlamış Olabilir!”
26.09.2019 - Perşembe

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "Silivri açığındaki depremin beni korkuttuğunu ifade ettim. Beni korkutan ise bu hatta kırılmanın başlamış olabileceği" dedi...

Türkiye’nin önemli deprem uzmanlarından olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "Silivri açığında salı günü yaşanan depremin beni korkuttuğunu ifade ettim. Aynı hat üzerinde bugün yaşanan deprem, Orta Marmara Çukuru ile Çekmece gölleri arasında uzanan ve 7.2 büyüklüğünde deprem beklenen bölgeyle ilintili. Beni korkuta ise bu hatta kırılmanın başlamış olabileceği" şeklinde konuştu.

17 Ağustos 1999'da yaşanan büyük Gölcük depreminden 20 yıl sonra yaşanan deprem İstanbul’da paniğe neden oldu. 5.8'lik depremin ardından İstanbullular kendini sokağa attı. Habertürk'ten Alper Uruş'un haberine göre deprem uzmanı İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, 250 yıldır kırılmayan fay hattına ilişkin önemli değerlendirmeler yaptı.

Beklenen Deprem 7.2

Görür, şu değerlendirmeleri aktardı: "Ben, salı günkü 4.7'lik Silivri depreminin ardından 'Bu sıkıntılı bir durum' demiştim. Yaşanan depremin de beni rahatsız ettiğini sosyal medyada özellikle paylaştım. Şu ana kadar Orta Marmara Çukuru ile Tekirdağ arasında yaşanan depremlerin büyük bölümü 4'ten küçük olan ve gaz çıkışına bağlı olarak yaşanan depremlerdi. Ancak şu iki gündür yaşanan depremler önemli çünkü Orta Marmara Çukuru ile Çekmece gölleri arasındaki fay hattı üzerinde meydana geldi. Bu hat, sessizliğini çok uzun zamandır koruyan bir hat ve biz deprem bilimcilerin bu hat üzerinde beklediği depremin büyüklüğü ise 7.2'ydi. Yani Silivri açıklarında yaşanan bu iki deprem, kilitlenmiş bir fay hattının batı ucunda meydana geliyor. Bu depremlerin fayın iç dinamiklerini etkilemesinden endişe duyuyorum. Bugünkü deprem bu fayda kırılma başlatmıştır. Bu bahsettiğimiz fay hattında 250 yıldır bir deprem yaşanmıyor. Bu fay hattı üzerinde peş peşe yaşanan iki depremin halk arasında tetikleme diye ifade edilen durumu yaratabileceğinden endişe duyuyorum. Üzerinde durmamız gereken bu depremlerin uyarı depremi olması. Tüm yöneticilerin ve İstanbulluların buna göre hareket etmesi gerekir"

Emlak Editörü
Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.

Fırsat Projeleri

Sinpaş Marina Ankara

ANKARA / ÇANKAYA

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Nef Bahçelievler

İSTANBUL / BAHÇELİEVLER

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Siz Çok Kazanın Diye...

Siz Çok Kazanın Diye...

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Nef 36 Basınekspres

İSTANBUL / BAĞCILAR

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!