Birevim Sıra Tespiti

Birevim sıra tespiti tasarruf yöntemiyle faizsiz ev sahibi olmak isteyenlerin evlerini alacakları tarihlerin belirlenmesi amacıyla yapılan bir uygulamadır. Noter huzurunda yapılan kura çekilişleri canlı olarak yayınlanmakta, kura çekimi sırasında katılımcılar da hazır bulunmaktadır.

Birevim Sıra Tespiti
03.10.2019 - Perşembe

Birevim sıra tespiti tasarruf yöntemiyle faizsiz ev sahibi olmak isteyenlerin evlerini alacakları tarihlerin belirlenmesi amacıyla yapılan bir uygulamadır. Noter huzurunda yapılan kura çekilişleri canlı olarak yayınlanmakta, kura çekimi sırasında katılımcılar da hazır bulunmaktadır. Günümüzde tasarruf yapabilmek yaşam şartları sebebiyle çok da mümkün değildir. Ev sahibi olmak isteyen ailelerin birçoğu yüksek faizlerle ev alma yolunu tercih ettiğinde, neredeyse alacakları evin iki katına yakın ödemelerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu tür süreçler oldukça uzun ve yıpratıcı olduğu gibi, tüketiciler ara ödeme ve ekstra masraflarla daha da ağır yüklerin altına girmektedir.

Bu tür yöntemlere alternatif olarak projelendirilen faizsiz ve ara ödemesiz ev edinme yöntemleri tüketicinin gücü oranında tasarruf yaparak hayallerindeki evlere kavuşabilmesine olanak sağlamaktadır. Birevim firması tarafından projelendirilen farklı modeller, bu şekilde ev almak isteyenler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Birevim adına tescillenmiş olan bazı yöntemler, kişilerin gelir düzeylerine ve ödeme güçlerine göre düzenlenmiş bulunmaktadır.

  • Sıra tespitli tasarruf yöntemi
  • Sıra tespitli tasarruf yöntemi versiyon2
  • Konut değer endeksli tasarruf yöntemi farklı işleyişlerle ev sahibi olmak isteyenleri bir araya getirmektedir.

Birevim Sıra Tespiti Nasıl Yapılır?

Birevim projelerine katılım sağlayarak ev sahibi olmak isteyenler öncelikle almak istedikleri evin değerini kendileri belirlemektedir. Daha sonra ödeyeceği taksit oranlarını belirtmektedir. Şöyle ki; katılımcı her ay 1000 TL ödeyeceğini ve 100 bin liralık bir ev alacağını beyan etsin. Bu durumda toplam ödenecek taksit sayısı 100 ay olarak belirlenecektir. Sıra tespiti yönteminde bundan sonraki aşamada, aynı şartlarda ödeme yapacağını beyan eden 100 tüketicinin bir araya getirileceği bir gurup oluşturulur. 100 kişinin her ay ödediği 1000 TL paranın toplamı 100 bin TL olacağından, her ay bir kişinin ev parası tasarruf edilmiş olur. Toplanan 100 bin TL ile kime ev alınacağı ise, sıra tespiti kura çekimiyle yapılır.

Sıra tespit kura çekiminde noter, katılımcılar ve firma yetkilileri hazır bulunur. Kura çekimi canlı yayınlarla halka açık olarak yapılmakta olup, her kura çekimi döneminde 6 katılımcının evini alacağı tarih belirlenir. Her 6 ayda bir yapılan kura çekimlerinde sonraki 6 ayda evini alacak şanslı katılımcılar belirlenmekte, kura çekimleri en son katılımcı ev sahibi olana dek aynı yöntemle sürdürülmektedir.

Sıralama Yöntemi Şans Çekilişi Değildir?

Birevim finans kurumu tarafından yapılan çekişliler bir şans çekilişi değildir. Şans çekilişleri olsa, 100 kişinin oluşturduğu guruplardan 1 kişi evini alıp, diğer 99 kişi şansına küserdi. Çekilişlerin tek sebebi, kişilerin evlerini hangi sırayla alacağının belirlenmesi amacıyla yapılmakta olup, guruptaki tüm katılımcılar evlerini alıncaya dek kesintisiz sürdürülmektedir. Şans çekilişlerinde dağıtılacak hediye önceden belirlendiği için, hediye çıkmayanlar herhangi bir hak iddia edemezler. Oysaki birevim sıra tespit yöntemi şans dağıtmak için değil, kimin ne zaman evini alacağının belirlenmesi amacıyla yapılmaktadır.

Keza kura çekimi uygulamaları da talebin arzdan daha fazla olduğu durumlarda yapılan bir işlemdir.  Örneğin 100 tane ev dağıtılacaksa ve başvuru sayısı 1000 kişiyse, kura çekilmek suretiyle yalnızca 100 kişinin ev sahibi olabilmesi mümkün olabilirdi. Bu yüzden sıra tespit çekilişleri bir şans çekilişi veya kura çekimi niteliği taşımaz. Sıra tespitinde sunulan herkes yanı imkânlardan aynı şartlarda yararlanmaktadır. Sıra tespitine katılan guruptaki herkes aynı imkânlarla ödeme yapıp aynı değerlerdeki evlere sahip olmak istediklerinden dolayı, herhangi bir kayırma veya öncelik tanıma gibi ayrıcalıklar da söz konusu dahi değildir.

Fırsat Projeleri

Sinpaş Marina Ankara

ANKARA / ÇANKAYA

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Nef Bahçelievler

İSTANBUL / BAHÇELİEVLER

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Siz Çok Kazanın Diye...

Siz Çok Kazanın Diye...

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Nef 36 Basınekspres

İSTANBUL / BAĞCILAR

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!