Bina Deprem Yönetmeliği Değişiyor

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, bina deprem yönetmeliğin değişeceğini ve bunun da yakın bir tarihte kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

Bina Deprem Yönetmeliği Değişiyor
30.11.2017 - Perşembe

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, bina deprem yönetmeliğin değişeceğini ve bunun da yakın bir tarihte kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nda (AFAD) düzenlenen 'Deprem Danışma Kurulu 2017 Yılı 3. Toplantısı'na başkanlık yaptı.

Burada açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, kurulun gündeminde üç başlığın bulunduğunu belirterek, bunlardan ilkinin "Türkiye deprem tehlike haritası" olduğunu, bu konuda değerlendirmeler yapılacağını ve kurul üyelerinin önerilerinin görüşüleceğini dile getirdi.

Deprem tehlikesine karşı çalışmaların daha önce başladığını aktaran Recep Akdağ, bu çalışmayla deprem haritalarının, halk arasında daha çok birinci derece, ikinci derece, üçüncü derece deprem bölgesi olarak tarif edilen özelliklere ait haritaların, çok daha detaylandırıldığını belirtti.

ÇALIŞMALAR ÖNEMLİ

Recep Akdağ, depreme yönelik yapılan çalışmaların öneminin altını çizdi. Riski ve riskin büyüklüğünü belirlemek açısından önemini aktaran Akdağ, "Pratikte mühendislerimizin bina yaparken kullanabilecekleri mükemmel bir araç oluşturmuş oluyoruz. İyi hazırlanmış bir yazılımı da var. Böylece herhangi bir bölgede bina yapılacağı zaman bu binayla ilgili mühendislik ihtiyaçları, mühendislik hesaplama ihtiyaçları hususunda çok önemli bir araç oluşturmuş oluyoruz. Neredeyse pafta seviyesinde bir araç haline geliyor bu" şeklinde konuştu.

DEPREM YÖNETMELİĞİ YENİLENİYOR

Türkiye bina deprem yönetmeliğinin de bir diğer başlık olarak ele alınacağını ifade eden Akdağ, "Bu da uzunca bir zamandır çalışılan bir konu. Deprem yönetmeliğini yenilemiş oluyoruz. Yakın bir zamanda bunu da Bakanlar Kuruluna sunarak, kamuoyumuza da ifade edeceğiz"  diye konuştu.
 
Recep Akdağ, AFAD'ın yeni deprem yönetmeliğiyle alakalı ülke genelinde eğitim çalışmaları yapacağını da kaydederek, böylece AFAD'ın, paydaş kurumların yapacağı çalışmalara da koordinasyon sağlayacağını vurguladı.

Kurulun üçüncü gündem maddesinin ise "Türkiye genelinde örneklem alınarak riskli yapı analizi çalışmaları"nın oluşturacağını anlatan Recep Akdağ, hangi binalar daha riskli, depremsellik riskini azaltma çalışmasının nerelerde yoğunlaştırılacağı gibi konuların da bu kapsamda tartışılacağını belirterek, AFAD'ın ülke genelinde bu doğrultuda bir araştırma yapacağını kaydetti.

Recep Akdağ, son olarak, "Karşımızdaki riskin büyüklüğünü doğru teşhis etmek lazım ki onu küçültmek için de doğru bir yerden başlayalım" ifadelerini kullanarak, "Hepimiz biliyoruz, İstanbul ilimiz başta olmak üzere büyük bir risk var ancak İstanbul üzerinde geçmişte de oldukça çalışıldı. Ama başka iller de bu şekilde çok fazla çalışılmış değil. İstanbul'da da yine eldeki çalışmaları gözden geçirerek yeni verilere ihtiyaç var. Süratle bunları temin edip, buna göre eylem planlarımızda odaklanacağımız noktaları belirlemiş olacağız" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri