Bilent Dündar: Uzman Olmayan İnşaat Yapmasın!

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, inşaat sektörünün uzmanlık istediğini, herkesin bu işi yapmaması gerektiğini belirtti.

Bilent Dündar: Uzman Olmayan İnşaat Yapmasın!
06.12.2017 - Çarşamba

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, satışa çıkardıkları 216 Koru Plus projesinin basın lansmanında inşaat sektörüne dair görüşlerini paylaştı. Dündar, gelecek projeleri hakkında bilgi de verdi.

“Müteahhitler Sertifikalandırılmalı”

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, satışa çıkardıkları 216 Koru Plus projesinin basın lansmanında sektöre dair önemli açıklamalar yaptı. Türkiye’de müteahhitlik konusunda başıboşluğun bulunduğunu ifade eden Dündar şöyle konuştu: "Türkiye’de her işi yaparken belli başlı sertifikalar, diplomalar isteniyor. Müteahhit olurken ise okuduğunuz okul, mesleğiniz, geçmişiniz, imkanlarınız ve tecrübelerinizin hiçbiri sorulmuyor. Gidiyorsunuz, müteahhitlik belgesini alıyorsunuz, inşaata başlıyorsunuz. Ben sadece mimar ve mühendislerin sözünü dinleyerek bina yapsam çok sıkıntı yaşarım. Bu işin sadece projelendirme kısmı yok, satış ve satış sonrası memnuniyeti de var. Bununla ilgili daha önce de bahsetmiştim. İnşaatların büyüklüğüne göre müteahhitler de sertifikalandırılırsa, ne kadar iş yapıyorsa o büyüklüğe göre ruhsata başvurursa o zaman bu iş çözülmüş olur. 

“Herkes İnşaat Yapmamalı”

Bilen Dündar, inşaatı yalnızca bu konuda uzman olan firmaların yapması gerektiğinin altını çizerek, “Hiç inşaat yapmamış biri gidip 3 bin 5 bin metrekarelik inşaat yapabiliyor. Bunda bir engel yok. Oysa bunu daha önceden o büyüklükte inşaat yapmış olan bir şirketin yapması gerekiyor. Tecrübeli bir elden geçmesi lazım. İnsanlar gidip daha önce hiç inşaat yapmamış olan birinden daire alabiliyor. Bunun doğrusu herkesin bu işi yapmamasıdır.” Şeklinde konuştu. 

2018’de Yeni Projeler Geliyor

216 Yapı olarak gelecek projeleri hakkında da konuşan Dündar, şu bilgileri paylaştı: “Kadıköy bölgesinde 2 tane projemiz var. Bir projeyi bitirdik, diğer proje devam ediyor. Kadıköy’de projelerimiz devam edecek. 2018 yılı içerisinde İstanbul ve Ankara’da planladığımız projelerimiz var. Çekmeköy’de 10 bin metrekare arsa alanına sahip 150 dairelik bir projemiz daha olacak önümüzdeki yıl. Bunların dışında kendi arazilerimiz var. Onların da zamanı yavaş yavaş geliyor.”
 

Fırsat Projeleri