Bedelsiz Terk Edilen Arazilere Emsal Karar!

Anayasa Mahkemesi, terki bedelsiz yapılan binlerce arsa ve araziye ilişkin emsal olacak bir karara imza attı. İşte ayrıntılar…

Bedelsiz Terk Edilen Arazilere Emsal Karar!
22.07.2019 - Pazartesi

Bahçelievler Belediyesi, tramvay yolu yapmak için aldığı arsaya gereken çalışmayı yapmadığı için Anayasa Mahkemesi’nden bu tür sorunların çözümünde emsal niteliği taşıyacak bir karara imza attı. 

Tramvay yolu için özel okul sahibi şirketten 531 metrekarelik arsayı tramvay yolu yapmak için bedelsiz olarak almıştı. Tramvay yolu geçmeyen arsa daha sonra belediye adına kaydedildi. Şirket arsayı daha sonra geri istediğinde, belediyeden ‘Bedelini ödeyin alın’ yanıtı geldi. Anayasa Mahkemesi (AYM) ‘Mülkiyet hakkı ihlal edildi’ diyerek 9 yıl boyunca süren krizi çözdü. 

Devlete Güven İlkesini Sarsıyor

Kararda özetle şunlar yer aldı: “Bedelsiz olarak yola terkedilen ve imar durumu sonradan değişikliğe uğratılan taşınmazın iadesi için bedelinin ödenme şartının getirilmesi başvurucu için büyük bir külfet. İmar durumunun değiştirilmesi yoluyla elde edilecek menfaatin idareye ait olması da devlete güven ilkesini sarsar. Taşınmaz terk amacına uygun bir biçimde kullanılmadı. Dolayısı ile kamu yararından ve dolayısıyla mülkiyet hakkına müdahalenin haklılığından söz edilemez. Bu halde taşınmaz sahibinin mülkiyet hakkının korunması gereği ortadadır. ”

Benzer durumda olan binlerce parselin olduğunu kaydederek, AYM kararının emsal teşkil edeceğini kaydeden Avukat Tamer Kulaçoğlu ise, “Karşımıza benzer çok sayıda dosya çıkıyordu. Bu sorunların, AYM tarafından çözüme kavuşturulması oldukça önemli” diye konuştu.

Gayrimenkul sektörüyle ilgili kredi, arsa, emlak gibi konularda 5 yılı aşkın süredir gayrimenkul uzmanı olarak bilgiler sunuyor.