Ayla, Türkiye'nin Oscar Adayı!

AYLA Filmi, Türkiye sinema sektörü temsilcilerinin oylarıyla belirlendi. Film, Oscar'da “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Türkiye'yi temsil edecek.

Ayla, Türkiye'nin Oscar Adayı!
24.08.2017 - Perşembe

Ayla, Türkiye’nin Oscar Adayı!

AYLA Filmi, Türkiye sinema sektörü temsilcilerinin oylarıyla belirlendi. Film, Oscar'da “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Türkiye'yi temsil edecek.

Ülkemizi Oscar'da temsil edecek filmde; 1950'lerde Kore Savaşına katılan Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin, savaş sırasında  öldürülmüş ailesinin yanında bulduğu ve Ayla adını verdiği Koreli küçük kızın, sevgi ve umutla dolu öyküsünü anlatıyor. Ayla'nın konusu gerçek hayattan esinlenilmiş, kahramanları ise hala hayatta. Ayla; zaman, mekan, dil-din ve ırk tanımadan insan vicdanın,  gerçek sevgiyle buluşmasını anlatıyor.

Öyle ki, savaşa rağmen gerçek insanlığın nasıl da birleştirici olabileceğine vurgu yapıyor. Kore Savaşı sırasında, anne ve babası ölmüş minik bir çocuğun; hem Türkleri hem Güney Korelileri hem de Amerikalıları insani açıdan nasılda etkilediğine dikkat çekiliyor.

AYLA filmi; izleyiciye savaşın acı koşullarında, ismi gibi ay yüzlü Ayla ile ay yıldızlı bir askerin tarihe mal olmuş 65 yıllık gerçek hikayesini sıcacık insani duygularla anlatıyor.

Ayla, İnsan Vicdanı’nın Sesi!

Yönetmenliğini Can Ulkay’ın yaptığı filmin, yapımcılığını Mustafa Uslu, müziklerini Fahir Atakoğlu, Danışmanlığını ise, Elif Dağdeviren üstlenmiş. Zengin oyuncu kadrosuyla Oscar yolunda, ilerleyen  AYLA filmi, öyküsüyle kalplere sıcacık bir dokunuyor.

Kahramanlarının hala hayatta olan filmin oyuncu kadrosunda; İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor, Altan Erkekli, Meral Çetinkaya, Damla Sönmez, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Nilgün Kasapbaşoğlu, Mine Teber, Esra Dermancıoğlu, Toygan Avanoğlu, İlber Gürtunca Sinem Uslu, Eric Roberts, Cade Carredine, Kim Byoungsoon, Johnny Young,  Lee Kyong-Jin, Ali Atay, Murat Yıldırım, Taner Birsel, Mehmet Esen, Caner Kurtaran, Burç Kümbetlioğlu, Duygu Yetiş, Ali Barkın, gibi oyuncular rol alıyor.

Fırsat Projeleri