Ayder Yaylası Kayak Tesisi İhalesi Yapıldı!

Dünyaca ünlü Ayder Yaylası'nda yapımı planlanan kayak tesisine ilişkin ihale yapıldı. Rize, Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Ayder Yaylası bu kez, yapılması planlanan kayak tesisi ihalesi ile gündemde. Rize Valisi Erdoğan Bektaş başkanlığında, İl Daimi Encümenliği Toplantı Salonu'nda yapılan ihalede Kır Tur'un sunduğu teklif uygun görüldü.

Ayder Yaylası Kayak Tesisi İhalesi Yapıldı!
05.09.2018 - Çarşamba

Ünlü Ayder Yaylası, bundan böyle  sahip  olacağı kayak tesisi ile gündeme yer alacak. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası için yapılacak kayak merkezi ihalesi yapıldı.

Konu hakkında bir değerlendirmede bulunan Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Kaçkar Dağları'nın 3 ile 4 bin rakım arasında bir sıra dağ dizisi olduğunu ve Doğu Karadeniz Bölgesi'ne çok büyük değer kattığını  dile getirdi. Öte yandan, bölgenin kalkınma hamlesinde öncelikler arasında Kaçkar sıra dağlarının olduğuna vurgu yapan  Vali Erdoğan Bektaş, bölgedeki turizm faaliyetini daha aktif hale gelmesinin temini için Kaçkar Dağları Milli Parkı'na bir  kayak tesisi yapılacağını bununla alakalı ihalenin yapıldığını dile getirdi.

Kaçkar Dağlarında Kayak Merkezi!

Kaçkar Dağlarında bir kayak merkezinin inşası için yıllardır emek verildiğine dikkat çeken Vali Erdoğan Bektaş,"Ayder Kayak Projesi, Kaçkarlar'ın 4 yaylasını kapsayan, birkaç vadiye ulaşan, 2 bin alt kodu ve 3 bin üst kodu olan bir proje. Biz bu projeyi 'yap işlet devret' modeli ile yaptırmak için şartnamemizi hazırladık. İhaleye 5 firmayı davet ettik. 4 firma ertelenmesini isterken, 1 firma teminatını yatırarak teklifini verdi." Açıklamasında bulundu.

Kayak Tesisi için düzenlenen ihalede, Kır Tur'un şartnamenin gereğini yerine getirdiğini ve İsviçre'den bir firmayla kayak mekaniği yapımı ortaklığıyla ilgili yaptığı sözleşmeyi dosyada sunduğuna işaret eden Rize Valisi Erdoğan Bektaş, "Dosya ilk incelemede yeterli bulundu, pazarlık yapıldı. Yıllık 1 milyon lira kira ve hasılattan yüzde 6 idareye pay vermek şartı ile tekliflerini ihale komisyonuna sunmuş oldular. İlk çerçevede teklif olumlu gözüküyor." Değerlendirmesinde bulundu.

Rize’nin Ayder Yaylasına yapılacak olan Kayak Merkezi projesinin teknik açıdan birçok ayağı olduğuna dikkat çeken Rize Valisi Erdoğan Aktaş: "Ayder Yaylası merkezi ile Hazindak, Samistal ve Amlakit yaylalarını içeriyor. Bir miktar Palovit Yaylası'na yaklaşıyor. 3 etaplı bir proje. 3'üncü etap biraz işletmecinin inisiyatifine bırakıldı, çünkü 3'üncü etap ile çok büyük ve pahalı bir proje oluyor. İşletme 3'üncü etabı yapmayı kabul ederse Yukarı Kavron ve Mezovit yaylalarını da kapsamış olacak. Şu anda Ayder üzerindeki Ayder, Hazindak, Samistal, Palovit ile Amlakit yaylaları arasındaki çanakları kapsıyor. Halihazırda heliski (helikopterli kayak) adıyla dünyanın çeşitli yerlerinden gelip insanların kayak yaptığı yerleri biz mekanik tesisler ile düzenli kayak yapılabilir hale getirmeyi hedefliyoruz." Diye konuştu.

Ayder'e 3 Bin Araçlık Otopark!

Proje, 45 ila 50 milyon avro arasında bir  yatırım bedeline sahip. Ayder kayak merkezi 1'inci etabı 3 yapım 2 kullanım, 2'nci etabı 3 yapım 1 kullanım olmak üzere 9 yıllık bir proje. Öte yandan,  3'üncü etap devreye girerse 3+1 de onun için devreye girecek ve  9 yıllık sürede 2 etabın öncelikli yapılması amaçlanıyor. Vali Erdoğan Bektaş, projenin bir özelliğinin de üzerinde çalışılan Ayder Dönüşüm ve Yenileme Projesi'nin önemli bir parçasının da kapalı otopark tesisi olduğuna değinerek, kış turizmi kapsamında tesisin kapalı otoparka ihtiyacını karşılanması için otopark tesisini projeye dahil ettiklerini söyledi.

Vali Erdoğan Bektaş, "yapılacak olan otoparkın Ayder'de olma zorululuğu var. Dolayısıyla Ayder, TOKİ tarafından projelendirildi fakat otopark ihalesini kış turizm merkezi içerisinde yapmış olduk. Biz kayak tesisi projesi ile aynı zamanda Ayder Dönüşüm ve Yenileme Projesi'nin 3'te 1'ini ihaleye çıkarmış olduk. Otopark, toplam 3 bin araçlık kapalı otopark olacak." dedi.

Fırsat Projeleri

Strada Bahçeşehir

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Strada Bahçeşehir'de Yaşam Yeni Caddesinde

Strada Bahçeşehir'de Yaşam Yeni Caddesinde

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'de Kiralarınız Eve Dönüşsün

AND Pastel'de Kiralarınız Eve Dönüşsün

Çiftçi Towers

İSTANBUL / BEŞİKTAŞ

İstanbul Kadar Eşsiz Bir Yaşam...

İstanbul Kadar Eşsiz Bir Yaşam...

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Sıra Dışı Olma Sırası Şimdi Evinizde

Sıra Dışı Olma Sırası Şimdi Evinizde

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

170 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

170 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

Sur Yapı Antalya

ANTALYA / KEPEZ

Sur Yapı Antalya'da Yaz Fırsatı

Sur Yapı Antalya'da Yaz Fırsatı