Arnavutköy'e 1500 Kişilik Darülaceze Yapılacak

Arnavutköy Yassıören'e 1500 kişilik Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri kurulması için çalışmalar başlatıldı.

Arnavutköy'e 1500 Kişilik Darülaceze Yapılacak
08.09.2017 - Cuma

Arnavutköy Yassıören'e 1500 kişilik Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri kurulması için çalışmalar başlatıldı. Konuya ilişkin Darülaceze Başkanı açıklama yaptı. 

İstanbul Arnavutköy'e 1500 kişilik Darülaceze kurulması için çalışmalar başlatıldı. Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Projenin 4 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başladığını belirten Başkan Cebeci öncelikle alan ile ilgili araştırmalara başladıklarını söyledi. Cebeci sözlerine şöyle devam etti, "Avrupa Yakası'nda 500 dönümlük bir yer bulduk ancak eğim nedeniyle bu işe uygun değildi. Düz ve mera olan arazilerin Hazine arazisi olması lazım ki Darülaceze bunlara sahip olabilsin. Yoksa parayla satın almaya kalktığınız zaman İstanbul'da bu tip yerleri almaya bütçe yetmez."

Merayı önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına aktardıklarını ardından Hazine'nin kullanım hakkını 49 yıllığına Darülaceze'ye verdiğini aktaran Cebeci, "Darülaceze, Kızılay ve Yeşilay statüsüne geçerek bu yeri almış oldu. Anadolu Yakası'nda da Akfırat taraflarında böyle 500 dönüme yakın bir yer belirledik. Cumhurbaşkanımız bize bu yerleri bulmamızı emrettikten sonra yerlerin hem ana arterlere hem de havaalanlarına yakın olmasını istedi. Arnavutköy Yassıören'deki bu yer hem 3. havaalanına hem Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne yakın." diye konuştu.

İMAR PLANI ONAYLANDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin de 150 bin metrekarelik alana inşa edilecek Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri'nin imar planını oy birliğiyle onayladığını hatırlatan Cebeci, şöyle devam etti:
"Bu bir medeniyet projesi. Aradan 122 yıl geçmesine karşın bu hizmet kervanı sadece Türkiye'nin değil insanlığın ortak değeri. Dünyanın herhangi bir yerinde üç Semavi dinin mabedinin olduğu bundan 122 yıl önce böyle bir yer yok bizim bildiğimiz. 122 yıl geçmesine karşın hala o özelliğini muhafaza ediyor ve o günden bu yana hizmet vermeye devam ediyor. Bu müessesede bugüne kadar yaklaşık 100 bin insan hizmet görmüş ve bunun 30 bini de çocuk. Şimdi de Darülaceze'de kalan 506 konuğumuz var, tabii rakamlar stabil değil, zamanla değişiyor. Yaklaşık 600 kişilik kapasitemiz var. 50 kişilik bir çocuk bölümümüz var. Gayet güzel hizmetler veriliyor. Çocuk Esirgeme Kurumu ile iş birliği yapıyoruz. Bazen koruyucu aileler bazen de evlat edinmelerle birlikte bu sayı farklılaşıyor. Hastanelerde, cami avlularında bırakılmış çocuklara varıncaya kadar kabul ediyoruz. Gelenlerin dinine, diline, ırkına herhangi bir şeyine bakmadan acizse, muhtaçsa, bakıma ihtiyacı varsa, bakacak kimsesi yoksa, engelliyse veya 60 yaşın üzerindeyse, şizofren ve bulaşıcı hastalığı yoksa kabul ediyoruz."

1500 KİŞİLİK KAPASİTE

Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri 1500 kişilik kapasiteye sahip olacak. En az 1000 çalışanın olması hedeflenen projenin içinde otel de yer alacak. Yerleşkede, gölet, havuz, rehabilitasyon alanları, atölyeler, rehabilite merkezleri, sanat alanları olacağını ifade eden Cebeci, 70-80 milyon dolara mal olacak projenin yüzde 50'sinin tamamlandığının söylenebileceğini belirterek, "Niye? Yer 49 yıllığına tahsis edilmiş, imarı halledilmiş, avan projesi yapılmış, tatbikat projesinin de yapılması prensipte görüşülmüş, geriye kalan Sayın Cumhurbaşkanımızın bu işe start vermesi kaldı. İlk kazma vurulmasının talimatını Cumhurbaşkanımız verecek." dedi.  

Yerleşkede, rehabilitasyon merkezi, zihinsel engelli birimi, psikiyatrik tanı birimi, servis birimleri, yoğun bakım, gözlem birimi, yatağa bağımlı birimi, sağlıklı erkek ve kadın birimleri, nostaljik köy kahvesi yer alacak. Özellikle dezavantajlı vatandaşların sosyal hayata kazandırabilecekleri ve mesleki rehabilitasyon yapılacak Ergoterapi birimleri de hizmet verecek.
Amfi tiyatro, uluslararası sağlık sempozyumlarının ve mesleki gelişim eğitimlerinin yapılabileceği bin kişilik konferans salonu da bulunacak yerleşkede, 500 yatak kapasiteli otel de yer alacak.
 

Fırsat Projeleri